Budki z ,,wolnymi” lekturami, czyli książki w drodze

Wędrujące książki to idea nieodpłatnego przekazywania książek w miejscach publicznych. Inicjatywa zdobywa coraz większą popularność. Książki, umieszczane na specjalnych półkach, stolikach, regałach czy w gablotach, czekają na nowych czytelników, by ruszyć w dalszą podróż.

Pomysł narodził się w 2001 roku w USA, za sprawą programisty Rona Hornbakera. Stworzył stronę internetową, gdzie zapoczątkował globalny ruch wymiany książek. W 2004 roku termin „bookcrossing” trafił do słownika Oxfordu, a do 2013 roku zarejestrowano ponad 2 miliony użytkowników i 10 milionów książek z 132 krajów.

W Polsce idea pojawiła się w październiku 2003 roku. W Częstochowie budkę z wolnymi książkami można znaleźć m.in. na ulicy Rocha przy poczcie. Posiada ona zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu jest odporna na nieprzyjazne warunki pogodowe.

Idea wędrujących książek to świetna okazja, by odświeżyć swój księgozbiór, wymieniając swoje egzemplarze na inne. Z budki mogą korzystać wszyscy, którzy chcą czytać i dzielić się ciekawymi lekturami z innymi. 

Mat. i fot. red.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak