Nowe rezerwaty Lasów Państwowych w okolicach Częstochowy

W województwie śląskim wytypowano dwa obszary, które mają zostać objęte ochroną rezerwatową. Odbyło się to w ramach projektu ,,100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”.

Inicjatywa obejmie obszary Babskiego Lasu w gminie Przyrów oraz Gór Gorzkowskich w gminie Janów, oba znajdujące się w powiecie częstochowskim. W kwietniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach nawiązała współpracę z lokalną dyrekcją Lasów Państwowych, aby razem pracować nad utworzeniem nowych rezerwatów przyrody oraz rozszerzeniem tych już istniejących.

Babski Las, dotychczas stanowiący część Parku Krajobrazowego ,,Stawki”, jest jednym z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Położony w północnej części województwa śląskiego, jest gęsto porośnięty lasem, przecinany przez liczne strumienie należące do dorzecza Wiercicy. Natomiast Góry Gorzkowskie, położone na terenie Nadleśnictwa Złoty Potok, stanowią kolejny obszar, który będzie objęty ochroną.

Obecnie trwają prace nad rozszerzeniem rezerwatu Wielki Las i utworzeniem dla niego otuliny. Wszystkie te działania to krok w kierunku ochrony różnorodności biologicznej i naturalnych siedlisk w regionie.

Wkrótce przyrodnicy i leśnicy spotkają się w Górach Gorzkowskich, aby omówić szczegóły dotyczące granic rezerwatu i celów jego ochrony. Po zakończeniu prac zostanie opracowany projekt zarządzenia ustanawiającego rezerwat Góry Gorzkowskie. Wszystkie te działania zostaną poddane ocenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody.

Mat. i fot. red.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak