Bunkry z czasów II wojny światowej w Częstochowie

Na terenie Częstochowy zachowało się dwanaście bunkrów, które są pozostałością po linii obrony miasta z 1939 roku, znanej jako Reduta

Budowle te, zbudowane głównie z betonu, były częścią większego planu umocnień, mającego na celu zabezpieczenie Częstochowy przed spodziewanym atakiem wojsk niemieckich. Plan przewidywał budowę 61 bunkrów wraz z rowami strzeleckimi, zaporami przeciwczołgowymi i innymi przeszkodami, jednak z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej i opóźnień w realizacji projektu, ukończono tylko 19 bunkrów.

Bunkry te, zaprojektowane jako stanowiska obronne, miały zazwyczaj jedną komorę i strzelnicę przystosowaną do obsługi karabinu maszynowego. Betonowe konstrukcje, choć ciasne, mogły pomieścić dwie do trzech osób i zapewniały panoramiczną obserwację terenu przez poziome otwory strzelnicze. Ciekawostką jest ślad po uderzeniu pociskiem, który wciąż jest widoczny na dachu jednego z bunkrów przy ulicy Radomskiej.

Dziś większość tych bunkrów znajduje się na prywatnych terenach, a trzy z nich, w tym jeden bezpośrednio na terenie Cmentarza Komunalnego przy ulicy Radomskiej, są dostępne do oglądania przez cały rok. Dzięki solidnej konstrukcji, żaden z bunkrów nie został zniszczony podczas wojny, co świadczy o ich wytrzymałości.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak