Częstochowa stała się w dniach 25-27 września 2024 roku mekką dla polskich konstytucjonalistów. 66. Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego, zorganizowany przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, przyciągnął wybitnych naukowców z całej Polski. Temat przewodni tegorocznego wydarzenia – „Konstytucyjne determinanty finansów publicznych w Polsce a praktyka ustrojowa” – okazał się niezwykle aktualny i wzbudził żywą dyskusję.
Uroczysta inauguracja Zjazdu odbyła się w historycznym Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze, miejscu o szczególnym znaczeniu dla Polaków. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić także inne kultowe miejsca Częstochowy, takie jak Klasztor Jasnej Góry czy Aleje Najświętszej Maryi Panny.
W trakcie Zjazdu zabrano głos m.in. przez rektora UJD prof. Janusza Kapuśniaka, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Boskiego. Wystąpienia podkreślały wagę konstytucji jako fundamentu państwa prawa oraz nierozerwalny związek między prawem konstytucyjnym a prawami człowieka.
Niezwykłym wydarzeniem był wykład prof. Jerzego Bralczyka, który przybliżył uczestnikom historię i znaczenie słowa „konstytucja”. Z kolei inauguracyjny panel dyskusyjny, poświęcony genezie unormowań dotyczących finansów publicznych, pozwolił zgłębić ten złożony problem z perspektywy zarówno parlamentarzysty, jak i eksperta prawa konstytucyjnego.
Wieczór uświetnił recital akordeonowy w wykonaniu prof. Ewy Grabowskiej-Lis i dr. Daniela Lisa, który wprowadził uczestników w świat pięknej muzyki. Zjazd zakończyła uroczysta Msza Święta w intencji zmarłych konstytucjonalistów.
Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego był nie tylko okazją do wymiany naukowej, ale także do integracji środowiska i refleksji nad przyszłością polskiego systemu konstytucyjnego.
Fot. Tomasz Wójciak