Dyrektor przedszkola musi mierzyć się codziennie z wieloma wyzwaniami, które obejmują zarówno zarządzanie personelem i budżetem, jak i dbanie o rozwój dzieci oraz ich bezpieczeństwo. Kluczowe jest utrzymanie równowagi między codziennymi obowiązkami a strategicznym planowaniem przyszłości przedszkola. O tym jak powstał pomysł opowiada Dyrekcja Prywatnego Przedszkola Językowego Oxfordzik – Kamila Minczykiewicz.
Jak powstał pomysł na stworzenie przedszkola językowego?
- Pomysł na stworzenie przedszkola językowego Oxfordzik powstał już w 2010 roku. To właśnie wtedy rozpoczęły się prace nad stworzeniem wyjątkowego miejsca dla dzieci łączącego naukę języka angielskiego z zabawą. We wrześniu 2012 roku udało się ukończyć szereg prac umożliwiających otwarcie placówki w Częstochowie
Skoro wiemy już skąd pomysł, to jaka była motywacja do założenia takiej placówki?
- Małe dzieci są w szczególnym okresie rozwojowym, podczas którego bardzo szybko przyswajają nowe umiejętności, w tym języki. Wykorzystując ten potencjał, przedszkole stwarza środowisko, w którym dzieci naturalnie uczą się nowego języka poprzez zabawę i codzienne sytuacje. Znajomość języków obcych, zwłaszcza Angielskiego, staje się dla nich priorytetem, gdyż jest postrzegana jako inwestycja w przyszłość ich dzieci.
Takie działania to też misja, więc jaka jest w tym przypadku?
- Misją przedszkola Oxfordzik jest przygotowanie dzieci do życia w świecie, który staje się coraz bardziej globalny. Dzieci wychowywane w wielojęzycznym środowisku zyskują większą świadomość globalnych powiązań i możliwości. Prowadzenie przedszkola to także działanie na rzecz edukacji i rozwoju społeczności. Wspieranie dzieci w zdobywaniu umiejętności, które będą nieocenione w ich dorosłym życiu, to wkład w rozwój bardziej świadomego i kompetentnego społeczeństwa. W efekcie, prowadzenie przedszkola językowego to nie tylko praca edukacyjna, ale także głęboko zakorzeniona misja, mająca na celu kształtowanie przyszłych, otwartych i świadomych obywateli świata, którzy będą potrafili sprostać wyzwaniom globalnej rzeczywistości.
Ile dzieci obecnie uczęszcza do przedszkola?
- Aktualnie do przedszkola uczęszcza 75 dzieci w trzech grupach wiekowych.
Maluchy to zawsze dużo pracy i zajęć, ale czy jest możliwość opisania jak wygląda typowy dzień w przedszkolu?
- Oczywiście! Typowy dzień w przedszkolu jest pełen różnorodnych aktywności, które wspierają rozwój dziecka zarówno intelektualnie, fizycznie, jak i emocjonalnie.
Przybycie do przedszkola rozpoczyna się od godziny 6:30 do około godziny 9:30. Dzieci są przyprowadzane przez rodziców. Jest to czas na zabawy z językiem angielskim, indywidualną naukę kolorowania, zabawy powitalne w języku angielskim, zabawy w kącikach zainteresowań, przygotowanie sali do zajęć. Po porannej zabawie przedszkolaki siadają wspólnie do śniadania.
Dzieci uczą się zasad kultury przy stole, samodzielności oraz dbałości o higienę (mycie rąk przed i po posiłku). Po śniadaniu odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne, poranna gimnastyka w języku polskim i angielskim, zajęcia dydaktyczne w języku polskim, praca z kartami pracy: ćwiczenie sprawności manualnych, które wspierają rozwój poznawczy, językowy, artystyczny i ruchowy dziecka. Zajęcia artystyczne, takie jak malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny. Po intensywnym czasie, następuje odpoczynek, dzieci zjadają drugie śniadanie. Zazwyczaj są to owoce.
Po przerwie rozpoczynamy realizację tematu dnia w języku angielskim. Około godziny 12:30 dzieci jedzą obiad. Następnie znów jest czas na odpoczynek. Dzieci młodsze zazwyczaj kładą się na leżakach na drzemkę, natomiast starsze dzieci odpoczywają podczas czytania bajek, opowiadań w języku polskim i angielskim. Czas odpoczynku jest ważny, by dzieci miały energię na dalszą część dnia. Po odpoczynku dzieci uczestniczą w zajęciach rozwijających, takich jak: zajęcia plastyczne (malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie), śpiewanie piosenek, zajęcia językowe prowadzone w formie zabawy. Zabawy w kącikach zainteresowań.
Podwieczorek rozpoczynamy o 14:30, a tuż po nim rozpoczyna się swobodna zabawa i odbiór dzieci.
Jakie są wymagania formalne przy zapisaniu dziecka do przedszkola?
- Do Prywatnego Przedszkola Językowego Oxfordzik przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Aby zapisać dziecko do przedszkola, rodzice muszą wypełnić i złożyć formularz zgłoszeniowy. Formularze są dostępne w przedszkolu lub udostępniane drogą elektroniczną. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy z przedszkolem.
Załóżmy, że maluch dostaje się do placówki. Na jaką metodę nauczania mogą liczyć rodzice? - Dwujęzyczność to nowoczesna metoda nauczania, w której język obcy jest tuż obok języka ojczystego. Poprzez zabawy, gry i odpowiednie pomoce dydaktyczne dzieci zaczynają poprawnie reagować na informację w języku obcym. W przedszkolu używamy języka angielskiego w każdej dziedzinie przedszkolnej codzienności, podczas spożywania posiłków, zabaw, toalety, czy spacerów. Dzięki wykorzystaniu piosenek, rymowanek i wierszy są w stanie przypomnieć sobie jedne z pierwszych poznanych słów w języku obcym. Nasi nauczyciele w swojej pracy dbają o integrację wypowiedzi, łączą przekazywane treści z obrazkami, muzyką i ruchami, aby dzieci potrafiły wszystko zrozumieć.
Jak wygląda współpraca z rodzicami maluchów?
- Jednym z najważniejszych aspektów współpracy przedszkola z rodzicami jest regularna wymiana informacji na temat postępów dziecka, jego zachowania i ewentualnych problemów. Odbywa się za pomocą codziennych rozmów. Dodatkowo w przedszkolu Oxfordzik korzystamy z nowoczesnych narzędzi komunikacji, takich jak aplikacja 4parents, gdzie rodzice mogą na bieżąco otrzymywać informacje o zajęciach, postępach dziecka czy zdjęcia z przedszkolnych aktywności. Spotkania indywidualne z rodzicami służą do omawiania postępów konkretnego dziecka, problemów wychowawczych lub pytań dotyczących jego rozwoju.
Każde dziecko jest inne. Jak przedszkole podchodzi do indywidualnych potrzeb każdego dziecka?
- Program przedszkolny jest na tyle elastyczny, że można go dostosować do indywidualnych zdolności i zainteresowań dziecka. Jeśli jedno dziecko szybko przyswaja materiał, nauczyciel może zaproponować mu trudniejsze zadania, podczas gdy inne dziecko może otrzymać dodatkową pomoc i wsparcie, aby nadrobić zaległości.
Przedszkole stosuje także różnorodne metody nauczania, aby dostosować się do różnych stylów uczenia się dzieci. Na przykład niektóre dzieci lepiej przyswajają wiedzę poprzez ruch, inne przez słuchanie, a jeszcze inne przez manualne działania. Dzięki temu każde dziecko może uczyć się w sposób, który najbardziej mu odpowiada. Jeśli dziecko wykazuje szczególne zainteresowania w określonych dziedzinach, np. muzyką, plastyką czy sportem, przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe, które pozwalają rozwijać te pasje. To pozwala dzieciom rozwijać swoje talenty w sposób, który je fascynuje i motywuje.
W jaki sposób dzieci są zachęcane do nauki języków obcych?
- Dzieci w Prywatnym Przedszkolu Językowym Oxfordzik są zachęcane do nauki języka angielskiego poprzez różnorodne, angażujące metody, które łączą naukę z zabawą. Dzieci w wieku przedszkolnym najlepiej przyswajają wiedzę, kiedy nauka odbywa się w formie zabawy. Dlatego w przedszkolu językowym wykorzystujemy gry językowe, piosenki, rymowanki i zabawy ruchowe, które naturalnie wprowadzają nowe słownictwo i zwroty w obcym języku.
Jakie są plany rozwoju przedszkola na najbliższe lata?
- Na chwilę obecną planujemy skupić się na utrzymaniu wysokiej jakości edukacji i opieki w istniejących już placówkach.
Jakie są największe wyzwania stojące przed prowadzącym przedszkole?
- Jednym z głównych wyzwań jest utrzymanie wysokiego poziomu nauczania oraz jakości opieki nad dziećmi. Wymaga to nie tylko dobrze przygotowanego programu edukacyjnego, ale także zatrudnienia wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, która potrafi indywidualnie podejść do każdego dziecka i dostosować metody nauczania do jego potrzeb.
Na koniec poproszę o podsumowanie – co wyróżnia Pani przedszkole na tle innych placówek?.
- Nasze Prywatne Przedszkole Językowe OXFORDZIK to wyjątkowe miejsce dla każdego dziecka pragnącego zdobywać wiedzę świetnie się przy tym bawić, i odkrywać nieznany jeszcze mu świat, a przede wszystkim w przyjazny i szybki sposób nauczyć się języka angielskiego. Przedszkole Oxfordzik cechuje wyjątkowo rodzinna i miła atmosfera. Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie, pragnąc spełnić jego oczekiwania. Zawsze staramy się sprostać wymaganiom rodziców oraz ich pociech, tak aby pobyt w naszym przedszkolu kojarzył się z radością, życzliwością i szczęśliwym dzieciństwem.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Fot. Arch. Prywatne