Każdego roku setki polskich rodzin przeżywa koszmar związany z zaginięciem bliskiej osoby w podeszłym wieku. Choroba Alzheimera i inne schorzenia otępienne, ograniczenia ruchowe czy po prostu chwila dezorientacji – to tylko niektóre z przyczyn, dla których nasi seniorzy giną z oczu. W obliczu tej trudnej rzeczywistości, polska Policja, we współpracy z Fundacją ITAKA, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszeniem Alzheimer Polska, zainicjowała kampanię społeczną #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na ten poważny problem i wsparcie rodzin dotkniętych zaginięciem bliskich.
Celem kampanii jest przede wszystkim profilaktyka. W serii filmów edukacyjnych, które będą sukcesywnie publikowane w mediach społecznościowych, eksperci podzielą się praktycznymi wskazówkami, jak zapobiec zaginięciu osoby starszej, jak reagować w sytuacji kryzysowej i gdzie szukać pomocy. Znajdziemy w nich odpowiedzi na pytania, które nurtują opiekunów osób z demencją: Jakie środki ostrożności podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia? Co zrobić, gdy nasz bliski zniknie? Jak rozpoznać osobę zagubioną i udzielić jej pierwszej pomocy?
Hasło #JestemTuCZEKAM to nie tylko tytuł kampanii, ale przede wszystkim wołanie o pomoc. To głos każdego seniora, który choć na chwilę poczuł się zagubiony i samotny. To apel do nas wszystkich, abyśmy byli bardziej uważni na potrzeby naszych bliskich, a także na los osób starszych, które spotykamy na co dzień.
Włączmy się w tę ważną inicjatywę! Podzielmy się informacjami o kampanii #JestemTuCZEKAM ze swoimi znajomymi i rodziną. Razem możemy stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla naszych seniorów.
Fot. KMP Częstochowa