W ostatnich miesiącach w całej Polsce prowadzone są intensywne kontrole szamb, związane z nowymi przepisami wprowadzonymi w sierpniu 2022 roku. Obowiązek stworzenia ewidencji szamb i przeprowadzania regularnych kontroli spoczywa na gminach. Chociaż pierwotny termin na przeprowadzenie pierwszej tury kontroli minął już 9 sierpnia 2024 roku, wiele samorządów wciąż nie zrealizowało tego zadania. Kolejne kontrole muszą odbyć się co dwa lata.
Kontrole dotyczą nie tylko domów jednorodzinnych, ale także popularnych Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD). Działkowcy są odpowiedzialni za stan techniczny szamb na swoich działkach i muszą zapewnić ich szczelność oraz regularne opróżnianie. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Kontrole szamb na działkach mogą odbywać się zarówno indywidualnie, na konkretnej działce, jak i grupowo, obejmując większą liczbę działek w ramach danego ROD. W przypadku wykrycia nieprawidłowości działkowcy mogą zostać obciążeni wysokimi karami finansowymi, sięgającymi nawet 50 000 złotych. W szczególnie poważnych przypadkach, gdy dojdzie do zanieczyszczenia środowiska, kary mogą być jeszcze wyższe i wynosić nawet milion złotych. Ponadto, możliwe są również kary ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Oprócz kar nałożonych przez organy państwowe, działkowcy mogą również spotkać się z konsekwencjami ze strony zarządu ROD. Naruszenie przepisów może skutkować pozbawieniem członkostwa w Polskim Związku Działkowców oraz wypowiedzeniem umowy dzierżawy działki, co oznacza utratę uprawnień do korzystania z działki.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, działkowcy powinni zadbać o prawidłowe funkcjonowanie szamb na swoich działkach. Regularne opróżnianie, utrzymanie szczelności oraz posiadanie odpowiedniej dokumentacji są kluczowe podczas kontroli.