REAKTYWACJA LINII KOLEJOWEJ NR 146 – POWRÓT POCIĄGÓW DO CHORZEWA SIEMKOWIC
Po 12 latach od zamknięcia linia kolejowa nr 146 powraca do życia. Już od 15 grudnia mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z pasażerskich połączeń na trasie Częstochowa – Chorzew Siemkowice. Pierwsze pociągi wyruszą na nowo otwartą trasę wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, choć pełna infrastruktura będzie ukończona w pierwszym kwartale 2025 roku.
Nowe przystanki dla podróżnych
Na trasie pojawiło się aż dziesięć nowych przystanków, które znacznie ułatwią dostęp do kolei mieszkańcom województw śląskiego i łódzkiego. Na terenie województwa śląskiego otwarto przystanki: Rząsawa, Mykanów, Stary Cykarzew, Cykarzew Północny i Stary Broniszew. W województwie łódzkim do dyspozycji podróżnych są: Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Dubidze, Dubidze-Kolonia oraz Biała Szlachecka.
Każdy z przystanków został wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie oraz system nagłośnienia. Co więcej, infrastruktura została zaprojektowana z myślą o osobach z ograniczoną możliwością poruszania się, co znacznie zwiększa dostępność kolei dla wszystkich podróżnych.
Pociągi pojadą dalej
Linia Częstochowa – Chorzew Siemkowice to jednak nie wszystko. Wybrane pociągi kursujące po linii nr 146 będą kontynuowały trasę przez Zduńską Wolę aż do Łodzi, co dodatkowo zwiększy dostępność komunikacyjną między ważnymi ośrodkami w regionie.
Rozwój infrastruktury w toku
Choć pasażerowie będą mogli korzystać z nowych przystanków już od połowy grudnia, prace nad pełną infrastrukturą linii nr 146 zakończą się w pierwszym kwartale 2025 roku. W planach jest również budowa parkingów przy peronach, co ułatwi podróżnym przesiadkę z samochodu na pociąg.
Wsparcie z programu rządowego
Reaktywacja linii kolejowej nr 146 to element „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe było stworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych przystanków, które mają przyczynić się do zwiększenia popularności transportu kolejowego w regionie.
Reaktywacja linii nr 146 to kolejny krok w kierunku poprawy dostępności transportu publicznego oraz integracji komunikacyjnej regionów. Powrót pociągów pasażerskich na tę trasę z pewnością wpłynie na rozwój lokalnych społeczności oraz będzie atrakcyjną alternatywą dla podróży samochodem.