Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie zakończyła sezon grzewczy, podsumowując działania i wyniki z ostatnich miesięcy. Od 1 października 2024 roku do 31 marca 2025 roku dostarczono mieszkańcom miasta łącznie 1,5 miliona gigadżuli ciepła. Choć to imponujący wynik, jest on niższy niż w poprzednich latach, co przypisuje się łagodniejszej zimie oraz rosnącej efektywności energetycznej budynków.
Najzimniejszy dzień sezonu przypadał na 17 lutego, gdy średnia dobowa temperatura wyniosła -6,5°C. Mimo to niższe zapotrzebowanie na ciepło nie zaskoczyło specjalistów – w mieście widać wyraźny trend związany z modernizacją infrastruktury i poprawą izolacji termicznej w budynkach. Nowe obiekty są projektowane z myślą o energooszczędności, a starsze przechodzą termomodernizacje, co skutkuje mniejszymi stratami ciepła.
Sezon 2024/2025 to również czas intensywnych prac inwestycyjnych. Fortum zrealizowało aż 92 nowe inwestycje, a latem przeprowadzono kompleksowy remont kotła w elektrociepłowni. Wydatki związane z modernizacją i utrzymaniem infrastruktury przekroczyły 31 milionów złotych.
Przedsiębiorstwo kontynuuje także realizację przełomowego projektu ekologicznego. Wiosną rozpoczęły się prace związane z całkowitym odejściem od spalania węgla. Nowa inwestycja, której wartość przekracza 400 milionów złotych, pozwoli na przestawienie produkcji ciepła i energii na biomasę. Częstochowska elektrociepłownia stanie się tym samym jednym z najnowocześniejszych zakładów w regionie, wytwarzających tzw. zieloną energię.
Fortum w Częstochowie odpowiada dziś za dostarczanie ciepłej wody sieciowej do około 35 tysięcy gospodarstw domowych. Ciepło dociera do mieszkańców za pośrednictwem rozbudowanej sieci o długości 186 kilometrów. Firma zapowiada dalsze inwestycje i modernizacje, które mają wspierać zrównoważony rozwój miasta i poprawiać komfort życia jego mieszkańców.