Relacja z wydarzenia: „20 lat Zachęty w Częstochowie”

Częstochowa, 31 maja 2025 roku – W wyjątkowej atmosferze świętowania, pasji i sztuki, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie uczciło swoje dwudziestolecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w gościnnych przestrzeniach Konduktorowni, stała się prawdziwym świętem dla miłośników sztuki, artystów i wszystkich tych, którzy przez lata współtworzyli to wyjątkowe miejsce.

Wystawa „20 lat Zachęty w Częstochowie”, której kuratorką jest Małgorzata Stępniak, stanowi hołd dla idei, która przez dwie dekady integrowała środowisko artystyczne w mieście. To nie tylko prezentacja dorobku wybitnych twórców z całej Polski, ale przede wszystkim żywa opowieść o emocjach, spotkaniach i poszukiwaniach, które przez lata budowały tożsamość Towarzystwa i samej Konduktorowni.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się zarówno ci, którzy od lat są związani z częstochowską Zachętą, jak i ci, którzy dołączyli do niej w ostatnich latach. Nie zapomniano przede wszystkim o Piotrze Głowackim, pierwszym prezesie „Zachęty” oraz byłym prezydencie miasta Częstochowy Tadeuszu Wronie, bez których, jak na wstępie powiedziano, nie byłoby tej wspaniałej organizacji. Na dwóch piętrach galerii zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł autorstwa m.in.: Kasi Banaś, Piotra Dłubaka, Bartka Frączka, Jacka Łydżby, Małgorzaty Kosiec, Jerzego Kędziory, Tomasza Lubaszki, Tomasza Sętowskiego, Leszka Żegalskiego i wielu innych znakomitych artystów. Ich różnorodne podejście do sztuki stworzyło wspólną przestrzeń pełną odwagi, refleksji i piękna.

Jak wspomniał Tadeusz Wrona: „…Obecny budynek Konduktorowni był wówczas w rękach PKP, ale po długich negocjacjach udało się dojść do porozumienia. PKP przekazało miastu Konduktorownię, która była ostatnim zabytkiem dworca warszawsko-wiedeńskiego w Częstochowie. Był to zarówno relikt przyszłości jak i kluczowy element rewitalizacji miasta dla ówczesnych władz…”.

Głos zabrał oczywiście także Piotr Głowacki: „…To miejsce powstało dzięki grupie wielu wspaniałych osób, mam nadzieję, że to miejsce będzie trwało dalej, bo jest twórcze i niezależne. Sztuka łączy ciało i ducha, poszukuje dobra, piękna i prawdy…”

Kulminacyjnym momentem wieczoru był koncert legendarnego Józefa Skrzeka – wybitnego kompozytora, wokalisty i multiinstrumentalisty. Artysta, zaproszony przez Marcina Pospieszalskiego, oczarował publiczność autorskimi impresjami muzycznymi, wprowadzając uczestników w stan skupienia, zadumy i artystycznego uniesienia.

Wystawa potrwa do 7 czerwca, a jej zakończeniu towarzyszyć będzie finisaż połączony z koncertem zespołu MelesMeles. To jednak nie koniec obchodów jubileuszu – już jesienią planowana jest kolejna wystawa, tym razem prezentująca twórczość obecnych członków Towarzystwa.

„20 lat Zachęty w Częstochowie” to nie tylko przegląd dorobku artystycznego – to manifestacja wspólnoty, która przez dwie dekady nieprzerwanie budowała w Częstochowie miejsce otwarte, twórcze i pełne pasji.

fot. Agnieszka i Tomasz Wójciak

Udostępnij:

Facebook
Twitter
X
LinkedIn
Search

Najbardziej Popularne

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.