Kontynuujemy nasz cykl poświęcony historii AZS Częstochowa. Po siatkówce nadszedł czas na tenis stołowy – dyscyplinę, w której klub odnosił ogromne sukcesy i do dziś rywalizuje na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce w kategorii kobiet.
W podróż po świecie tenisa stołowego zabiera nas tradycyjnie pan Wiesław Pięta – były znakomity pingpongista, związany z AZS-em od 50 lat. Zapraszamy do lektury!
W marcu 1945 roku, przy okazji powstania klubu AZS Częstochowa, podjęto uchwałę o powołaniu sekcji sportowych. Wśród nich znalazła się sekcja tenisa stołowego, która – jak pokazały kolejne dekady – stała się drugą siłą klubu po siatkówce.
Początki, jak można się domyślić, nie były łatwe – były to czasy powojenne. Jednak tenis stołowy szybko zyskiwał na popularności jako sport dostępny niemal dla każdego. Najwięcej sukcesów przyniosła klubowi sekcja kobiet, która już w 1950 roku zdobyła mistrzostwo Częstochowy (Irena Stolarska, Jadwiga Kuśmierczyk, Teresa Osińska).
Dynamiczny rozwój sekcji nastąpił w 1973 roku, kiedy to Wyższa Szkoła Pedagogiczna uczyniła z niej swoją sportową wizytówkę. Prezesem AZS-u był wówczas pasjonat tenisa stołowego, Kazimierz Więckowski. W 1976 roku kobieca drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze wojewódzkiej (Krystyna Hiller, Irena Ślęzak, Krystyna Zabiegła), co dało jej prawo do udziału w barażach o II ligę – jednak bez powodzenia.
W 1986 roku przy WSP wznowiono działalność kobiecej sekcji. Do zespołu dołączyły m.in. Marlena Stachura i Bożena Szczęsna. W 1987 roku drużyna awansowała do II ligi, a po dwóch sezonach – na najwyższy poziom rozgrywek. W tym czasie do AZS-u dołączyły: Luiza Kurzawa, Beata Wieloch i Beata Kawczak. Od 1986 roku funkcję trenera pełniłem ja – wcześniej zawodniczki występowały bez szkoleniowca.
W 1994 roku szeregi zespołu zasiliła pierwsza zawodniczka spoza Polski – Ukrainka Maria Prejs. Rok później do Częstochowy przyjechała gwiazda polskiego tenisa stołowego – Paulina Narkiewicz. Jej pozyskanie było wyraźnym sygnałem, że AZS Częstochowa ma medalowe ambicje. W tym samym roku Paulina zdobyła trzy medale na Indywidualnych Mistrzostwach Polski, a w 1997 roku drużyna sięgnęła po pierwsze wicemistrzostwo Polski w składzie: Paulina Narkiewicz, Magda Staszak i Jolanta Prusiene (Litwa). W Inowrocławiu zdobyliśmy również pierwszy w historii Puchar Polski – dziś mamy ich już osiem.
Rok później na IMP wywalczyliśmy trzy złote medale: Narkiewicz w grze pojedynczej, duet Narkiewicz/Langosz w grze podwójnej, oraz Jolanta Langosz z Lucjanem Błaszczykiem w grze mieszanej. W tym samym roku Narkiewicz zdobyła brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Świata.
W 1999 roku w barwach AZS-u zadebiutowała Chinka Xu Jie, która po pięciu latach otrzymała polskie obywatelstwo i reprezentowała nasz kraj na arenie międzynarodowej.
Do dziś nasz dorobek obejmuje 13 medali drużynowych mistrzostw Polski (5 srebrnych, 8 brązowych). W barwach AZS-u wystąpiło 101 zawodniczek, w tym 17 zagranicznych, a pracowało z nimi 8 trenerów. Mamy też 44 medale Indywidualnych Mistrzostw Polski (8 złotych, 14 srebrnych, 22 brązowe), 20 medali Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz 52 rozegrane mecze międzynarodowe.
Nie sposób nie wspomnieć o męskiej sekcji tenisa stołowego. Już w 1946 roku zespół występował w klasie A, zajmując trzecie miejsce (Mieczysław Jung, Seweryn Jung, Jerzy Piega). Ciekawostką jest fakt, że Jerzy Piega, z zawodu stolarz, wykonał pierwszy stół do gry dla AZS-u.
W 1954 roku sekcja męska także miała mocny skład, m.in. Jerzy Omański (jako jedyny częstochowianin powołany na zgrupowanie seniorskiej reprezentacji Polski), Marceli Sypniewski i Józef Bohatyrewicz – wszyscy zdobywali medale AMP. Druga połowa lat 50. zakończyła ten etap historii – zawodnicy ukończyli studia i rozjechali się po Polsce.
Sekcję reaktywowano w 1973 roku. Grali w niej studenci WSN: Kazimierz Więckowski, Józef Markowski i Jacek Rumiński. Ja dołączyłem w 1975 roku, reprezentując AZS WSP Częstochowa. W 1978 roku awansowaliśmy do II ligi państwowej (Wiesław Pięta, Krzysztof Balsamski, Jan Ślęzak, Krystian Podeszwa). Utrzymaliśmy się w niej przez 10 lat. W połowie lat 90. drużyna była blisko powrotu do II ligi – zajęliśmy drugie miejsce (Piotr Wieloch, Wacław Suchecki, Piotr Struś, Przemysław Korzec).
Podsumowując – w męskiej sekcji pracowało 13 trenerów (pierwszym był Mieczysław Jung), a barwy AZS-u reprezentowało 88 zawodników.
Warto wspomnieć także o dwóch postaciach, które reprezentowały Polskę w biało-czerwonych barwach: Marta Gołota w 2006 roku wystąpiła na mistrzostwach świata i Europy w kategorii junior, a Marcin Jadczyk w 2000 roku na mistrzostwach Europy kadetów.
Fot. Marek Tęcza






