Od trzech dni Szwajcaria jest gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet. Już dziś o godzinie 21:00 Polska Reprezentacja zmierzy się w inauguracyjnym pojedynku z Niemkami. Polki historyczny awans wywalczyły pod wodzą gwiazdy Barcelony Ewy Pajor. Strategia PZPN „Time for Us” (2022–2026), ma sprawić, że rozwój tej dyscypliny w Polsce nabierze prawdziwego tempa. Jednym z punktów kluczowych dla wspomnianej strategii rozwoju kobiecej piłki jest lepsza widoczność w mediach, dlatego też spotkania z udziałem polskiej reprezentacji obejrzeć będzie można w TVP1, TVP Sport oraz online w mediach tego nadawcy.
KOBIECY FUTBOL W POLSCE
W polskim systemie rozgrywkowym kobiety rywalizują w dwóch profesjonalnych ligach. Ekstraligę i pierwszą ligę sponsorowane przez Orlen tworzą łącznie 24 drużyny. Trzecia i niższe klasy rozgrywkowe skonstruowane są w każdym województwie inaczej, zależnie od liczby drużyn do nich przystępujących. Dodatkowo organizowany jest także Orlen Puchar Polski. Mimo istniejących barier budżetowych i infrastrukturalnych, dzięki sukcesom reprezentacji Niny Patalon piłka nożna w Polsce rozwija się dynamiczniej i zauważalne, jest rosnące zainteresowanie dyscypliną.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Strategia PZPN zakłada również zwiększenie liczby zawodniczek i scalenie działań na poziomie regionalnym. W ten punkt wpisać się zamierza Podokręg Częstochowski Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W wydanym komunikacie czytamy:
Komisja ds. Rozgrywek w związku z próbą zorganizowania rozgrywek dla dziewczynek w Podokręgu Częstochowa informuje kluby o zgłoszeniach zespołów do rozgrywek. Na podstawie zgłoszeń będzie możliwość zorganizowania rozgrywek w systemie ligowym, bądź turniejowym. We wstępnym planie rozgrywki odbywałyby się osobno dla dziewczynek, z jednoczesną możliwością ich gry w rozgrywkach z chłopcami. Rozgrywki miałyby obejmować takie kategorie wiekowe jak:
– trampkarz C1 – rocznik 2011 i młodsze
– młodzik D1 – rocznik 2013 i młodsze
– orlik E1 – rocznik 2015 i młodsze
– żak F1 – rocznik 2017 i młodsze.
Patrząc na ilość dziewcząt rywalizujących w drużynach z chłopcami, plan ma szansę wypalić, choćby w formule turniejowej.
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE….
Jeśli mowa o lokalnym futbolu kobiecym nie można pominąć tematu Skry Ladies. Klub oficjalnie wycofał się z Orlen Ekstraligi 11 marca 2025 roku. Pół sezonu po awansie. W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, lecz z oczywistych powodów finansowych zaległości i problemów organizacyjnych. W konsekwencji wszystkie mecze rundy wiosennej zostały przegrane walkowerami. Z tego względu Skra została uznana za ostatnią w Ekstralidze i spadła z ligi. Od sezonu 2025/26 klub niezwiązany już dziś w żadnym stopniu z męską sekcją Skry, powinien rozpocząć sezon na czwartym poziomie rozgrywek, czyli w III lidze. Co dalej z najbardziej rozpoznawalną kobiecą marką futbolową w Częstochowie? Na oficjalne informacje i potwierdzone doniesienia z klubu nie ma, co liczyć. Czy to już koniec i możemy oficjalnie skreślić SKRĘ LADIES z piłkarskiej mapy Polski? Czy plany częstochowskich władz piłkarskich wypalą i będą podwaliną dla projektu podobnego do Skry Ladies ?
Czas pokaże.
DB
fot. Marek Tęcza