W dniach 27 czerwca – 6 lipca 2025 roku lotnisko w Rudnikach stało się centrum polskiego szybownictwa. To właśnie tam odbyły się jubileuszowe, 50. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej oraz Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A. W zawodach wzięło udział łącznie 44 pilotów z całej Polski i zza granicy, co czyniło to wydarzenie jednym z najbardziej prestiżowych w krajowym kalendarzu lotniczym.
W sobotę 5 lipca rozegrano ostatnią konkurencję – piloci obu klas mieli okazję zmierzyć się na trasach średniego dystansu, wytyczonych na północny wschód od lotniska. Rywalizacja była zacięta do ostatniego kilometra.
W klasie Otwartej, piloci ścigali się na trasie o długości 370,82 km, która prowadziła przez cztery punkty zwrotne. Najlepszy czas uzyskał Łukasz Kornacki (Aeroklub Ziemi Mazowieckiej), lecąc z imponującą średnią prędkością 123,06 km/h i zdobywając komplet punktów. Drugie miejsce ex aequo zajęli Andrzej Śmielkiewicz i Tomasz Dul, obaj z dorobkiem 988 punktów. Czwarty do mety doleciał Szymon Rawecki.
W klasie Klub A piloci rywalizowali na krótszej, 256-kilometrowej trasie w kształcie ósemki. Zwyciężył Paweł Bahyrycz (Aeroklub Krakowski) na szybowcu LS 3 A, osiągając prędkość 101,16 km/h. Tuż za nim uplasowali się Piotr Ligwiński oraz Arkadiusz Downar.
Zakończenie zawodów miało uroczysty charakter. W obecności zaproszonych gości, m.in. Wójta Gminy Rędziny dr Adama Jarugi i prezesa Aeroklubu Częstochowskiego Krystiana Krasińskiego, wręczono medale oraz złożono gratulacje zawodnikom.
Szczególne podziękowania popłynęły do trzech pilotek – Anety Chabory, Anny Piotrowskiej i Marty Białej – za aktywne promowanie udziału kobiet w szybownictwie.
Wyjątkowe uznanie zdobył również Janusz Centka, który uczestniczył we wszystkich pięćdziesięciu edycjach mistrzostw – to dowód niezwykłej pasji i oddania dla tej dyscypliny.
Po ośmiu dniach zmagań klasę Otwartą zwyciężył Tomasz Dul (Aeroklub Wrocławski) z dorobkiem 5 188 punktów. Drugie miejsce przypadło Karolowi Staryszakowi, a trzecie Jakubowi Barszczowi.
Tegoroczne zawody w Rudnikach pozostaną w pamięci nie tylko ze względu na jubileusz, ale przede wszystkim za sprawą znakomitego poziomu sportowego i świetnej atmosfery.
fot. Gabi Wiater Photography