Muzeum Częstochowskie zaprasza w niezwykłą podróż śladami reniferów, fok, morsów i ludzi, którzy od wieków zamieszkują mroźne tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej. W ramach wystawy „Tropem renifera. Opowieść o kulturach Północy”, 26 lipca odbędzie się kuratorskie oprowadzanie prowadzone przez Agnieszkę Ciuk-Koćwin.
Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Dzięki niej zwiedzający zostaną symbolicznie „teleportowani” na obszary tundry i arktycznych wybrzeży. W centrum opowieści znajdują się kultury sześciu rdzennych grup etnicznych: Saamów, Nieńców, Ewenów, Czukczów i Aleutów.
To nie tylko historia ludów, ale też losów polskich badaczy, których pasja pozwoliła ocalić od zapomnienia bezcenne ślady tych kultur. Wśród nich są Izydor Sobański, Benedykt Dybowski i Konstanty Podhorski – podróżnicy, naukowcy, a zarazem świadkowie i dokumentaliści Północy.
Wystawa podzielona została na cztery tematyczne części. Pierwsza to wprowadzenie w świat tundry i symbolikę renifera – zwierzęcia kluczowego dla wielu ludów arktycznych. Druga sala prezentuje kulturę Ewenów i przybliża postać Benedykta Dybowskiego, badacza Syberii. Trzecia skupia się na Saamach i Nieńcach oraz działalności Izydora Sobańskiego. Ostatnia część przenosi odwiedzających na granicę Azji i Ameryki – do świata Czukczów, Aleutów i poszukiwacza złota Konstantego Podhorskiego.
Uzupełnieniem wystawy są elementy audiowizualne – nagrania i dokumenty z badań terenowych z lat 2016–2019. Dostępne są one m.in. za pośrednictwem kodów QR umieszczonych na ekspozycji.
Udział w oprowadzaniu kuratorskim 26 lipca wliczony jest w cenę biletu wstępu na wystawę. Wydarzeniu towarzyszy także plakat informacyjny.
Fot. organizatorzy