Dlaczego tak chętnie zaglądamy w mrok? Co sprawia, że zbrodnia fascynuje nas bardziej niż niejeden romans? Już 6 sierpnia w ogrodzie Arche Hotel Częstochowa odbędzie się wyjątkowy wieczór literacki, który odsłoni tajemnice naszej kryminalnej wyobraźni.
W samym środku lata, gdy wokół unosi się zapach lawendy i spokoju, spotkają się ci, którzy zawodowo opisują to, co niepokoi i nie daje spać – autorzy kryminałów, badacze kultury i filozofowie. Panel dyskusyjny „Co nas fascynuje w zbrodni?” zgromadzi publiczność spragnioną nie tylko dobrej literatury, ale i głębszej refleksji nad tym, dlaczego tak chętnie sięgamy po opowieści o zbrodniach, które – choć fikcyjne – wywołują prawdziwe emocje.
Wieczór poprowadzi Robciu Jasiak, a wśród gości specjalnych znajdą się:
Anna Rozenberg – ceniona autorka serii o inspektorze Redfernie, której kryminały rozgrywające się w Wielkiej Brytanii zdobyły uznanie czytelników i jurorów literackich. Jej pisarstwo to połączenie dbałości o psychologiczne detale z brytyjskim chłodem i elegancją. Laureatka Kryminalnej Piły i Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej, redaktorka, mentorka młodych twórców.
Grzegorz Brudnik – twórca mrocznych, nastrojowych opowieści, w których cisza potrafi krzyczeć głośniej niż pistolet. Jego powieści noir i poruszająca „Rota” wciągają czytelnika w świat emocji, głębokich relacji i niepokoju, który zostaje pod skórą na długo po przeczytaniu ostatniej strony.
Agnieszka Pobratyn – kulturoznawczyni z Uniwersytetu Jana Długosza, specjalistka od kultury popularnej, która bez trudu łączy filmy true crime, seriale kryminalne i literaturę z analizą współczesnego społeczeństwa. To ona zada pytania, które poruszą nie tylko fanów thrillerów, ale i tych, którzy zastanawiają się, co mówi o nas samych nasza fascynacja złem.
Dr Grzegorz Sitek – filozof z tej samej uczelni, który spojrzy na temat od strony logiki, ontologii i metafizyki. Zapyta o zło w jego najgłębszym wymiarze – nie tylko jako akt, ale jako element ludzkiej natury, wpisany w porządek (lub chaos) wszechświata.
Tematyka panelu dotknie zarówno wpływu kultury masowej – seriali true crime, skandynawskich powieści i thrillerów psychologicznych – jak i naszego osobistego, niekiedy wstydliwego zainteresowania zbrodnią. Czym tłumaczyć fakt, że przy brutalnej fikcji zasypiamy spokojnie, choć jej realne odpowiedniki budzą w nas lęk i odrazę?
Spotkanie odbędzie się w środę, 6 sierpnia o godzinie 19:00 w ogrodzie Hotelu Arche w Częstochowie. Organizator zaprasza wszystkich – nie tylko fanów literatury kryminalnej, ale i tych, którzy chcą zrozumieć, co tak naprawdę nas w niej pociąga.
Wieczór pod gwiazdami z opowieściami o zbrodni? Tego nie można przegapić. Bo choć nie wypada mówić o tym głośno – wszyscy uwielbiamy czytać o tym, co mroczne.
#literatura#ogród#spotkanie#kryminalnawyobraźnia#powieść#thriller#autor#czytelnik#pisarz#pisarka#autorka#eksperci#logika#metafizyka#mrok
Fot. Robert Jasiak
Wspieraj KulturęUniwersytet Jana Długosza w CzęstochowieAnna Rozenberg – autorkaGrzegorz Brudnik – autor




