Jura z Plecakiem – Przewodnicy Jurajscy rusza z pierwszą wycieczką autokarową, która odbędzie się już w połowie czerwca. Organizatorzy zapraszają do odkrywania jednego z najpiękniejszych miejsc na Jurze – Ojcowskiego Parku Narodowego.
Przewodnicy Jurajscy przewidzieli w programie kilka atrakcji. Uczestnicy będą mieli okazję bliżej poznać Zamek Pieskowa Skała, dwie doliny Ojcowskiego Parku Narodowego – Dolina Sąspowska oraz Dolina Prądnika oraz Jaskinię Nietoperzową. Łącznie trasa będzie liczyła około 10,5 km szlakami turystycznymi. Wyjazd zaplanowano 14 czerwca o godzinie 7:30, natomiast sama zbiórka uczestników odbędzie się 15 minut wcześniej na parkingu Auchan przy ulicy Ferdynanda Focha w Częstochowie.
Organizatorzy uruchomili już proces zapisów na ten wyjazd, liczba miejsc jest ograniczona (48 miejsc). Zgłoszenia można wysyłać poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, który jest dostępny na stronie facebookowej Jury z Plecakiem.
Łączny koszt wyjazdu wynosi 150 zł od osoby, a cena obejmuje: Transport autokarem, bilety wstępu, opiekę pilota, obsługę przewodnicką na całej trasie oraz ubezpieczenie. Cena nie uwzględnia wyżywienia, ale przewidziano postoje na skorzystanie z własnego prowiantu.
Ojcowski Park Narodowy został ustanowiony parkiem narodowym w 1956 roku, ale starania o ochronę Doliny Prądnika podejmowano już przed drugą wojną światową. Projekt utworzenia rezerwatu przyrody w Dolinach Prądnika i Sąspowskiej powstał pod kierunkiem prof. Władysława Szafera w 1924. Z jego inicjatywy opracowano pierwszą monografię przyrodniczą Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej oraz zaprojektowano pierwszy rezerwat przyrody, który według autorów miał „służyć nauce jako teren badań naukowych, a dla turystów przygodnie odwiedzających te strony oraz dla letników (…) stanowić źródło niezapomnianych wrażeń estetycznych”.
Do utworzenia rezerwatu przed II wojną światową jednak nie doszło, a plany te zaczęły być realizowane dopiero w 1953. Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia 1956 utworzono Ojcowski Park Narodowy, jako szósty w Polsce. W 1981 ustanowiono wokół OPN strefę ochronną, tworzoną przez Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. Po korekcie granic w 1997 powierzchnia tej strefy wynosi 6777 ha.
Obszar parku budują wapienie pochodzące z górnej jury. Powstały na dnie dawnego morza ze szkieletów organizmów, a ich miąższość w wielu miejscach dochodzi do 200 m. Są dwa typy tych wapieni: twarde wapienie skaliste i miękkie wapienie ławicowe. Wapienie skaliste tworzą liczne formy skałkowe, wapienie ławicowe wypełniają obszar między nimi. Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń. Skatalogowano na obszarze parku około 500 jaskiń i mniejszych jaskiń. Powstały głównie w wyniku krasowego działania wód. Najdłuższymi są: Jaskinia Łokietka, Ciemna – udostępnione turystycznie, oraz Zbójecka, Jaskinia Okopy Wielka Dolna, Sąspowska, Krakowska, Biała i Koziarnia. Największe zgrupowanie jaskiń jest w niedostępnym dla turystów Wąwozie Jamki, większość pozostałych znajduje się na lewym zboczu Doliny Prądnika, kilkanaście jaskiń jest w Dolinie Sąspowskiej. Liczne jaskinie umożliwiają występowanie na terenie parku bogatej fauny nietoperzy, które w nich zimują.
Fot. Jura z plecakiem