ZUS przypomina: Uczniowie i studenci na rencie rodzinnej – ważne terminy i dokumenty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina uczniom pobierającym rentę rodzinną o konieczności dopełnienia formalności związanych z kontynuacją nauki. Szczególnie istotne są te informacje dla tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy zamierzają rozpocząć studia wyższe.

Wrzesień z rentą tylko dla przyszłych studentów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, renta rodzinna dla uczniów kończących szkoły ponadpodstawowe wypłacana jest tylko do końca sierpnia. Osoby planujące kontynuację nauki na studiach mogą jednak otrzymać świadczenie również za wrzesień — pod warunkiem dostarczenia do ZUS odpowiedniego zaświadczenia o przyjęciu na uczelnię.

Renta zostanie wypłacona również osobom, które zakwalifikują się do szkoły wyższej w ramach rekrutacji wrześniowej. W takim przypadku wystarczy, że student przekaże do ZUS dokument potwierdzający rozpoczęcie nauki jeszcze w miesiącu, w którym ta się rozpoczyna.

Renta rodzinna – kto może ją otrzymać?

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące m.in. dzieciom po zmarłym rodzicu. Przysługuje uczniom i studentom do ukończenia 25. roku życia. Istnieje jednak wyjątek: jeśli 25. urodziny przypadają na ostatnim roku studiów, renta wypłacana jest do końca tego roku akademickiego.

Co roku uczniowie i studenci, którzy ukończyli 16 lat i kontynuują naukę, muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o kontynuacji kształcenia. Dokument ten wystawiany jest raz w roku i obowiązuje przez cały ten okres.

Zwolnienie z obowiązku dla niezdolnych do pracy

Obowiązku dostarczania zaświadczenia nie mają dzieci, które po ukończeniu 16. roku życia nie uczą się, ale posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Orzeczenie to wydaje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Uwaga: koniec nauki = koniec renty

ZUS przypomina również o obowiązku poinformowania o zakończeniu nauki. Osoby, które przestaną się uczyć, a nie zgłoszą tego faktu, będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenia wraz z odsetkami.

To ważne, by nie przegapić terminów i odpowiednio wcześniej zadbać o wszystkie formalności — pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji finansowych i przerw w wypłatach renty.

Fot. Marek Tęcza Fotografia

Udostępnij:

Facebook
Twitter
X
LinkedIn
Search

Najbardziej Popularne

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.