Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie jest liderem projektu, w ramach którego realizowany jest intensywny kurs z programu Erasmus+ (Blended Intensive Programme – BIP) pt. Zdrowa Praca Przyszłości – Healthy Work of the Future, a partnerami są Kauno Kolegija z Litwy oraz Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi z Turcji.
W kursie bierze udział grupa ponad 20 studentów polskich, tureckich i litewskich oraz wykładowcy ze wszystkich trzech uczelni.
Celem kursu jest poprawa kompetencji uczestników w dziedzinie kreatywnego radzenia sobie ze stresem poprzez prezentację szeregu przydatnych technik i praktyk oraz promowanie zdrowego stylu życia. Poprzez przedstawienie wykładów z zakresu psychologii, komunikacji, ergonomii czy fizjoterapii chcemy nauczyć studentów, jak radzić sobie ze stresem, aby nie dopuścić w przyszłości do wypalenia zawodowego.
Szczególną inspiracją w tym kursie jest terapia naturą, lasem. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska obfituje w przepiękne, kojące krajobrazy, o których na co dzień zapominamy, a które mogą być odpowiedzią na nasz coraz szybszy i coraz bardziej stresujący tryb życia. Pomysłodawcą kursu jest Rektor Naszej Uczelni – doktor nauk społecznych z zakresu zarządzania i jakości Joanna Wojtyra.
BIP jest skierowany do grupy studentów, którzy odczuwają przytłaczające uczucia lub nadmierny stres w związku ze swoimi studiami, praktykami wykonywanymi podczas studiów lub pracą zawodową połączoną ze studiami. Okres studiów to szczególny czas, gdy studenci doświadczają nagłej kolizji
z nowym środowiskiem; studia charakteryzują się stałą konkurencją i okresami stresujących egzaminów, co może mieć negatywny, a nawet paraliżujący wpływ na studentów wchodzących na rynek pracy w nowym zawodzie.
Wirtualna część kursu realizowana była w okresie od 6 do 10 maja 2024 roku. W tej części, swoją wiedzą podzielili się: Pani Edita Pažereckaitė w zakresie innowacji w ergonomii, Pan Saulius Tvirbutas w zakresie kluczowych elementów efektywnej komunikacji, dr Murat Yıldırım w zakresie pozytywnej psychologii, Pani Ramunė Bagočiūnaitė w zakresie wypalenia oraz zarządzania stresem, a także dr n. o zdr. Krystyna Mizerska w zakresie zdrowego odżywiania i wprowadzenia do terapii komplementarnych.
Podczas mobilności fizycznej w Polsce (20 – 24 maja) uczestnicy biorą udział w różnych zajęciach oraz warsztatach, które praktycznie demonstrują skuteczne metody zwalczania szkodliwych skutków stresu. Działania te obejmują ćwiczenia mobilności oraz relaksacyjne powiązane z terapią lasem, prowadzone przez fizjoterapeutę mgr Łukasza Skoczylasa, warsztaty komunikacji, prowadzone przez prof. dr hab. inż. Roberta Kucębę, a także liczne zajęcia integracyjne o wymiarze międzynarodowym.
Studenci z zagranicy zwiedzili miasto Częstochowa, odwiedzając muzea i Klasztor na Jasnej Górze, oraz Złoty Potok i Olsztyn.
Nad organizacją wydarzenia czuwają Rektor dr inż. Joanna Wojtyra oraz koordynator mgr Małgorzata Gawrońska.
Mat. i Fot. WSZ