Spotkanie z Sylwią Górą: Jak odkrywać zapomniane herstorie?

We wtorkowe popołudnie miłośnicy historii oraz sztuki będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu poświęconym odkrywaniu herstorii – historii zapomnianych kobiet-artystek. Sylwia Góra, kulturoznawczyni i reportażystka, podzieli się swoimi doświadczeniami i metodami poszukiwania artystek, o których nie słychać w głównym nurcie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, zapewniając uczestnikom nie tylko intelektualne, ale i estetyczne doznania.

Sylwia Góra to ceniona literaturoznawczyni i doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka dwóch książek: „Ewa Kierska. Malarka melancholii” (Universitas 2020) oraz „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” (Marginesy 2023). Jej prace koncentrują się na życiu i twórczości zapomnianych kobiet, a także na problematyce bezdomności w Polsce. Jako animatorka kultury i miłośniczka literatury pisanej przez kobiety, Góra od lat angażuje się w przywracanie do pamięci biografii nieznanych i zapomnianych artystek.

Podczas spotkania, które jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, Sylwia Góra opowie o tym, jak prowadzić skuteczny research i skąd zbierać dane na temat zapomnianych twórczyń. Wyjaśni również, dlaczego odkrywanie historii kobiet-artystek jest tak ważne dla współczesnej kultury i jak może wzbogacić nasze rozumienie przeszłości.

Góra, jako doświadczona badaczka i reportażystka, podzieli się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi metodologii pracy z archiwami, wywiadów z potomkami artystek oraz analizą źródeł literackich i historycznych. Jej prezentacja będzie również okazją do zadawania pytań i interaktywnej dyskusji z uczestnikami, co z pewnością przyczyni się do pogłębienia wiedzy i umiejętności badawczych obecnych.

Spotkanie z Sylwią Górą to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy na temat herstorii, ale także inspiracja do samodzielnego odkrywania i dokumentowania historii zapomnianych kobiet. W przyjaznej atmosferze Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, uczestnicy będą mogli czerpać z bogatego doświadczenia prelegentki oraz nawiązać wartościowe kontakty z innymi pasjonatami historii i sztuki.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 5 sierpnia, o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

fot. facebook

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak