Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze była w tym roku wyjątkowa. Połączyła się ona z obchodami rocznicy „Cudu nad Wisłą”, jednego z najważniejszych zwycięstw w historii Polski.
Na Jasnej Górze, w samym sercu duchowości polskiej, zgromadzili się wierni, żołnierze, kombatanci oraz przedstawiciele władz, aby oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i uczcić pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.
Centralnym punktem obchodów był uroczysty Apel Jasnogórski. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz, podkreślił znaczenie wiary i patriotyzmu w dziejach naszego narodu. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że zwycięstwo nad bolszewikami było możliwe dzięki wsparciu duchowemu i odwadze polskich żołnierzy.
W Apelu uczestniczyli liczni przedstawiciele Wojska Polskiego, w tym generałowie, oficerowie i żołnierze. Obecne były również kompanie honorowe z pocztami sztandarowymi. Kaplica Matki Bożej była wypełniona po brzegi, co świadczy o wielkim oddaniu wiernych.
Po Apelu Jasnogórskim odbył się uroczysty przemarsz na plac przed szczytem, gdzie na pamiątkę wydarzeń z 1920 roku oddane zostały salwy armatnie z replik historycznych. To wzruszające wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Częstochowy, którzy zgromadzili się, aby uczcić pamięć bohaterów.
Rocznica „Cudu nad Wisłą” to nie tylko święto Wojska Polskiego, ale także całej Polski. Zwycięstwo nad bolszewikami uratowało Europę przed zalewem komunizmu i zapewniło Polsce niepodległość. Obchody na Jasnej Górze przypomniały nam o tym niezwykle ważnym wydarzeniu i o wdzięczności, jaką winniśmy naszym przodkom.
Fot. Marek Tęcza