Skoki do wody to dynamiczna dyscyplina sportowa. Polega na tym, że zawodnicy wykonują skoki z różnej wysokości do basenu, prezentując przy tym różnorodne pozycje i obroty. Celem jest wykonanie skoku w sposób jak najbardziej precyzyjny i estetyczny, zgodnie z określonymi kryteriami oceny. Ten sport jest częścią życia Macieja Bujaka, który opowiedział, jak ta dyscyplina stała się celem.
Co skłoniło Cię do rozpoczęcia uprawiania skoków do wody?
- Można powiedzieć, że wszystko zostaje w rodzinie. Zaczęło się od tego, że mój tata będąc nastolatkiem trenował skoki do wody. Gdy miałem 5 lat zaprowadził mnie na trening z akrobatyki, która jest nieodłącznym elementem skoków do wody. Spodobało mi się to… i tak się zaczęło.
Czyli można powiedzieć, że jest to już rodzinny sport i rodzinna pasja, ale jakie emocje towarzyszą Ci przed skokiem?
- Przed skokiem jestem skupiony, opanowany i spokojny. Takie emocje to podstawa i bez nich byłoby trudno cokolwiek osiągnąć. Niestety każdy popełniony błąd odczuwa całe ciało. Nerwy są wpisane w tą dyscyplinę sportu.
Nerwy od zawsze towarzyszą w każdych wyzwaniach. Zdradzisz, jak radzisz sobie ze stresem przed zawodami?
- Staram się wierzyć w swoje umiejętności. Słucham muzyki, aby się zrelaksować i odciąć od otoczenia. Wyciszyć emocje i skupić się na swoim ciele i celu.
Co jest dla Ciebie największą motywacją do trenowania i startów?
- Chęć bycia lepszym w tym, co robię oraz rozwijaniu swoich umiejętności. Wynika to pasji do sportu i rozwijania swoich umiejętności. Każdy nowy cel, który osiągam, dodaje mi skrzydeł i motywuje do dalszego działania. To również wyzwanie dla mnie, które pozwala wyjść poza strefę komfortu i odkrywać uśpione jeszcze potencjały.
Jakie są Twoje największe osiągnięcia sportowe?
- Największe osiągnięcia sportowe:
- Wielokrotny Mistrz Polski w kategorii A chłopcy (kategoria A to kategoria wiekowa 16-18 lat),
- Mistrz Polski w Kategorii OPEN (wiek +19) z wieży,
- Trzecie miejsce OPEN Mix Synchron z 3 metrów z Natalią Piwowarską, złotą medalistką Mistrzostw Polski i finalistką Mistrzostw Europy,
- Pierwsze miejsce (4 th Visegrad Group International Competition Budapest 2024r.) kategoria A,
- Szóste miejsce w kategorii A chłopcy wieża na Mistrzostwach Europy Juniorów
- Kwalifikacja na Mistrzostwa świata Juniorów które odbędą się od 24 listopada do 1 grudnia 2024
w Rio de Janeiro w Brazyli.
Jakie są Twoje cele na przyszłość?
- Cele na przyszłość, cóż jest ich kilka, ale najważniejsze to pojechać na Olimpiadę i zdobyć medal Olimpijski.
Czy zdarzył Ci się kiedyś poważniejszy uraz? Jak sobie z tym poradziłeś? - Największa moja kontuzja była rok temu przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które odbywały się w Rijece (Chorwacja). Doświadczyłem wtedy zapalenia stawu biodrowego. Kontuzja wykluczyła mnie na 3 tygodnie. Pomimo że nie byłem w 100% sprawny – wystartowałem. Niestety zająłem niezbyt satysfakcjonujące, 16. miejsce. Dużo zawdzięczam fizjoterapeutom oraz rehabilitantom.
Jak wygląda Twoja codzienna rutyna treningowa?
- Rutyna w treningach to fundament sukcesu w osiąganiu celów. Akrobatyka, gimnastyka na sali przygotowuje mnie do treningu na basenie. Dzięki nim minimalizuję ryzyko kontuzji, poprawiam wydolność i zwiększam przyjemność z ćwiczeń, co później owocuje wynikami podczas zawodów.
Czy masz jakieś rytuały przed zawodami? - Podczas zawodów i przed startem słucham muzyki, o czym już mówiłem, aby odciąć się od otoczenia. Dzień przed wyrzucam negatywne emocje staram się uspokoić i oczyścić głowę.
Jakie cechy charakteru są niezbędne, aby odnieść sukces w tej dyscyplinie?
- Odwaga, chęć bycia lepszym, spokój, pokora, waleczność, upór. Idąc po kolei to właśnie odwaga pozwala wykonywać ewolucje,które na pewno nie są łatwe. Bez odwagi trudno jest wprowadzać innowacje, przełamywać bariery i osiągać nowe cele. To wewnętrzna siła napędowa, która motywuje do ciągłego rozwoju i doskonalenia.
Waleczni ludzie ludzie są bardziej skłonni do wyznaczania sobie wysokich celów i podejmowania wysiłków, aby je osiągnąć. Pragnienie ciągłego doskonalenia, które pozwala nam wychodzić poza przeciętność. Dzięki niej jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia, co przekłada się na nasze umiejętności i kompetencje.
W sytuacjach stresowych i pod presją, spokój pozwala zachować trzeźwość umysłu i podejmować racjonalne decyzje.
Dzięki pokorze jesteśmy bardziej otwarci na opinie innych, chętniej przyznajemy się do błędów i uczymy się na nich. Pokora pomaga nam budować trwałe relacje i zyskiwać szacunek innych. To determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu, nawet w obliczu trudności.
Upór daje zdolność do koncentrowania się na celu i wytrwałego działania, pomimo przeciwności losu. Upór jest niezbędny do osiągnięcia długofalowych celów.
Co najbardziej lubisz w skokach do wody?
- Jest sporo rzeczy, ale najbardziej lubię adrenalinę, która towarzyszy mi ciągle podczas wykonywania ewolucji. Tego tak naprawdę nie da się opisać żadnymi słowami, to trzeba po prostu poczuć.
Skoro wiemy już o Twojej stronie sportowej, co jeszcze zajmuje Twój prywatny, jak i zawodowy czas?
- Podczas wolnego czasu trenuję w domu, spędzam czas z najbliższymi, oglądam telewizje i Tik Toka. Czasem jeżdżę na ryby-bardzo mnie to wycisza.
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów!
Fot. Arch. Prywatne