ford

Częstochowa umacnia więzi z polskimi społecznościami na Kresach

W ramach zacieśniania relacji z polskimi społecznościami na wschodzie, delegacja z Częstochowy odbyła podróż do Kaczyki w Rumunii oraz Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W skład grupy weszli przedstawiciele samorządu, edukacji, kultury oraz duchowieństwa.

Pierwszym przystankiem była Kaczyka, historyczna polska wieś na Bukowinie. Założona w XVIII wieku przez polskich górników z Bochni, słynie z bogatej historii i silnych więzi z polską kulturą. Mieszkańcy kultywują polskie tradycje, o czym świadczy m.in. istniejące tam sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Delegacja z Częstochowy spotkała się z miejscową Polonią, dyskutując o możliwościach współpracy w obszarze edukacji i kultury. Występ dzieci z Kaczyki był wzruszającym dowodem na to, że polskość jest tam żywa.

Następnie delegacja udała się do Kamieńca Podolskiego, miasta partnerskiego Częstochowy. Pomimo trwającej wojny, relacje między miastami rozwijają się prężnie. Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego nawiązał współpracę ze szkołą w Kamieńcu Podolskim, gdzie naucza się języka polskiego.

W obu miejscach delegacja spotkała się z ciepłym przyjęciem. W drodze powrotnej częstochowianie złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci we Lwowie i Złoczowie, oddając hołd historii i polskim korzeniom tych regionów.

Wizyta delegacji w Kaczyce i Kamieńcu Podolskim to kolejny krok w umacnianiu więzi między Polakami, Ukraińcami i Rumunami. Współpraca w obszarze edukacji, kultury i społecznym jest kluczowa dla zachowania dziedzictwa kulturowego i budowania mostów między narodami.

Fot. UM Częstochowa

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *