Zakładanie trawnika od A do Z.  – Oszczędź czas i pieniądze dzięki sprawdzonym metodom

Dobór odpowiedniej mieszanki traw

Zanim przystąpimy do prac, dokonujemy selekcji właściwej mieszanki nasion traw. Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był odpowiedni dla użytkujących go dzieci, żeby był odporny na niekorzystne warunki i oczywiście piękny, Centrum Zieleni Sp. z o.o. rekomenduje dla tych wymagań mieszankę uniwersalną, zagęszczającą. Walory mieszanki:

1. świeżość – świeżo przygotowana zapewniająca najlepszą jakość nasion.

2. wszechstronność – idealna na wszystkie rodzaje trawników, zarówno te rekreacyjne, jak i ozdobne.

3. gęstość –  specjalnie dobrane składniki zagęszczają trawnik, czyniąc go bujniejszym.

4. wytrzymałość – odporna na intensywne użytkowanie i zmiany pogody.

5. łatwość w utrzymaniu –  minimalna konieczność pielęgnacji przy maksymalnych efektach estetycznych

Nasz wybór to mieszanka traw uniwersalna, zagęszczająca

Stworzona z myślą o wymagających Klientach, to wyjątkowa mieszanka zawierająca starannie dobrane gatunki traw, aby zapewnić trwałość, gęstość oraz zjawiskowy wygląd trawnika przez cały rok – od odporności na ścieżki wydeptywane przez dzieci i zwierzęta, po zieloną oazę dobrze znoszącą zmiany pogody.

Kolejnym etapem zakładania trawnika jest przygotowanie podłoża

Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia gleby takie jak kamienie, odpady budowlane, śmieci, niechciane rośliny, gałęzie, liście oraz resztki korzeni. Elementy te mogą zakłócać rozwój trawy i być potencjalnym źródłem chorób.

Glebę należy przekopać na głębokość jednego szpadla, przy okazji usuwając wszelkie pozostałości kamieni i chwastów, które wcześniej nie były widoczne. W przypadku gleb ubogich, warto zadbać o poprawę struktury gleby, w sklepach ogrodniczych można nabyć odpowiednie, naturalne preparaty. W zależności od typu gleby, można także dodać ziemię organiczną lub piasek czy nawet żwirek, aby poprawić warunki wodno-powietrzne gleby. Prace te najłatwiej wykonać za pomocą glebogryzarki, która pozwala na jednoczesne spulchnienie i mieszanie gleby. Następnie wyrównujemy powierzchnię i wałujemy, aby uzyskać równy teren.                                                                                                                 Optymalne pH gleby dla traw to 5,5-7,0., idealne 5,5-6,5.

Wyrównywanie terenu

Za pomocą grabi rozdrabniamy bryły ziemi. Po wyrównaniu, powierzchnia przyszłego trawnika powinna być na równym poziomie z otaczającymi nawierzchniami. Ważne, aby nie było zagłębień, w których może zbierać się woda oraz wzniesień, które mogą utrudniać koszenie. Teren należy odpowiednio ubić lub udeptać jeśli jest niewielki. Zaleca się nadanie trawnikowi lekkiego spadku (1-3%) w celu odpływu wody.

Nawożenie
Na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem siewu, warto wzbogacić podłoże nawozem przeznaczonym dla trawników. W dniach poprzedzających siew lub układanie trawy, zaleca się użycie nawozu wieloskładnikowego, bogatego w azot oraz zwiększoną zawartość fosforu i potasu. Praktycznym narzędziem do tego celu jest mały, manualny siewnik nawozów. Po aplikacji nawozu, należy delikatnie wmieszać go w górną warstwę gleby przy pomocy grabi, a później dokładnie nawodnić teren.

Siew nasion

Nasiona rozsiewamy ręcznie, przyjmujemy wówczas 1 kg na 40 m² metodą krzyżową, rozdzielając równomiernie połowę nasion wzdłuż i połowę w poprzek obszaru, lub za pomocą siewnika, wtedy 1 kg na 50 m². Po wykonaniu tej czynności, niezbędne jest wałowanie lekkim wałem, aby zmniejszyć parowanie oraz spowodować lepsze podsiąkanie wody zgromadzonej w glebie. Powierzchnia nie wałowana przesycha bardzo szybko, praktycznie uniemożliwiając prawidłowe wschody.

W czasie kiełkowania, ważne jest, aby utrzymać stałą wilgotność gleby – nasiona należy zraszać wodą o drobnych kroplach, aby zapobiec ich wypłukiwaniu.

Pielęgnacja trawnika 

Pierwsze koszenie przeprowadzamy dopiero, gdy wysokość trawy osiągnie 8-9 cm, przy czym skracamy ją do 3-5 cm. Pamiętajmy także o tym: trawnik wymaga regularnego nawadniania, koszenia oraz nawożenia.

Mamy nadzieję, iż powyższe wskazówki ułatwią założenie trawnika, który będzie zachwycał  gęstym i zielonym dywanem przez długi czas.

Nasiona traw, o których wspomniano w artykule, dostępne są w SUPER CENIE na: www.centrumzieleni.eu oraz w sklepie stacjonarnym w Częstochowie, przy al. Pokoju 4, zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” (żółta flaga przy wejściu)

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, do jednostki handlowej roślin lub nasion dołączony jest paszport.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak