Wyższa emerytura jest możliwa. Wystarczy donieść brakujący dokument

Możliwe, że otrzymujemy niższą emeryturę, niż nam się należy. W sytuacji, gdy pracowaliśmy przed reformą emerytalną, ale nie posiadamy świadectwa pracy za ten czas, ,,uciekają” nam pieniądze. Brak dokumentu jest skutkiem niższej emerytury względem tej, jaką można otrzymać przy komplecie papierów.

Reforma emerytalna z 1999 roku wprowadziła niemały chaos. W przypadku tych, którzy pracowali jeszcze w latach 90., wchodzą w grę braki w dokumentacji dotyczącej świadectw pracy.

Emerytura zostanie ponownie policzona, jeśli zgłosimy się do ZUS z brakującym dotąd dokumentem. W ten sposób wysokość świadczenia emerytalnego może zostać podniesiona już w następnym miesiącu.

Dobrze jest sprawdzić, czy firma, z której świadectwa pracy nie doniesione zostały do ZUS, wciąż istnieje. Jeśli tak, nie powinno być problemu z uzyskaniem dokumentu z archiwum przedsiębiorstwa.

Byli pracownicy mniejszych firm nie muszą nawet szukać świadectwa pracy, którego nie donieśli. Wystarczy podać adres, imię i nazwisko pracodawcy, czasami może okazać się przydatny numer konta płatnika składek. 

Red., fot. Freepik

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak