800+ – wnioski złożone do końca kwietnia gwarantują ciągłość wypłat

Wnioski do ZUS o świadczenie 800+ złożone najpóźniej do 30 kwietnia gwarantują ciągłość wypłat – pieniądze wówczas wpłyną jeszcze w czerwcu.Dokumenty muszą być tylko kompletne i prawidłowo wypełnione.

Nowy okres wypłaty 800+ rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Wnioski składać można wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić poprzez profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną oraz przez portal Emp@tia.

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy przyjmowane są od 1 lutego. Im później dokumenty trafią do ZUS, tym dłuższa będzie przerwa zanim pieniądze zaczną wpływać na konto. Jeżeli wniosek zostanie złożony prawidłowo do końca kwietnia, pieniądze na koncie pojawią się już w czerwcu, jeżeli do końca maja – wtedy wpłyną do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. Do 31 sierpnia zostaną wypłacone świadczenia dla wniosków złożonych w czerwcu. ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Należy jednak pamiętać, że w czerwcu i lipcu nie będzie przelewów świadczenia na konto.

W sytuacji, gdy rodzice lub opiekunowie prawni spóźnią się z terminami i wniosek na nowy okres rozliczeniowy złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają wyrównania od czerwca. Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo jeśli wniosek nadesłany zostanie w lipcu, to będzie utrata świadczenia za czerwiec, a wypłata dotrze na konto dopiero do 30 września. Dobrze więc pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty i nie stracić prawa do świadczenia.

W przypadku nowo narodzonego dziecka są 3 miesiące na złożenie wniosku. Wtedy świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. 800 + przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej – 400 zł.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak