Podczas suszy istotne jest konkretne zadbanie o ogród, polegające na zapewnieniu glebie i roślinom optymalnych warunków. Jak na razie z suszą nie ma większego problemu, jednak przed nami czerwiec – miesiąc, w którym zaczynają się pierwsze problemy…
Susza to problem, który może spędzać sen z powiek wszystkich fanów ogrodnictwa. W Polsce niemal co roku ogrodnicy i rolnicy muszą się z nią mierzyć. Jednak nie ma co się martwić na zapas. Poniżej kilka rad, dotyczących walki z suszą.
Porady
Prawidłowe ściółkowanie jest kluczowe, ponieważ pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, ograniczając parowanie wody. Stosowanie mat ściółkujących lub kory to również skuteczne metody ochrony. Dodatkowo, cieniowanie jest ważne, zwłaszcza dla obszarów narażonych na intensywne nasłonecznienie. Sztuczne cieniówki lub specjalne maty mogą chronić rośliny przed przegrzaniem.
Zbieranie deszczówki jest niezwykle ważne w walce z suszą. Gromadzenie wody do beczek lub starych wanien zapewnia dodatkowe źródło nawadniania w okresach bezdeszczowych. Ponadto, stosowanie hydrożelu może poprawić retencję wody w glebie, co jest szczególnie przydatne w przypadku suszy.
Nawozy naturalne i mineralne mogą pomóc w wzbogaceniu gleby i zwiększeniu jej zdolności do zatrzymywania wilgoci. Kompost i obornik są doskonałymi źródłami składników odżywczych, które wspierają rośliny w okresach suszy. Mineralne nawozy, takie jak fosfor i potas, pomagają wzmocnić rośliny i poprawić ich zdolność do przetrwania trudnych warunków.
Oprócz tego, stosowanie kamieni jako warstwy ochronnej na powierzchni gleby może ograniczyć parowanie wody i utrzymać wilgoć w glebie. Umiejętne podlewanie jest kluczowe, należy to robić wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby uniknąć parowania wody w trakcie intensywnego słońca.
Odporne rośliny
Jeśli chodzi o wybór roślin ozdobnych do ogrodu, warto postawić na te, które są odporne na suszę. Skalniaki, takie jak rozchodniki i rojniki, doskonale radzą sobie w warunkach suszy i dodatkowo pięknie prezentują się w ogrodzie.
Byliny, zarówno ogrodowe, jak i okrywowe, są również odpornymi na suszę roślinami, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Rośliny śródziemnomorskie, choć niektóre z nich są jednoroczne, mogą przetrwać w polskich ogrodach przy łagodniejszych zimach, dodając medytacyjny urok krajobrazowi.
Mat. red. fot. Pixabay