Susza w ogrodzie – jak sobie z nią radzić?

Podczas suszy istotne jest konkretne zadbanie o ogród, polegające na zapewnieniu glebie i roślinom optymalnych warunków. Jak na razie z suszą nie ma większego problemu, jednak przed nami czerwiec – miesiąc, w którym zaczynają się pierwsze problemy…

Susza to problem, który może spędzać sen z powiek wszystkich fanów ogrodnictwa. W Polsce niemal co roku ogrodnicy i rolnicy muszą się z nią mierzyć. Jednak nie ma co się martwić na zapas. Poniżej kilka rad, dotyczących walki z suszą.

Porady

Prawidłowe ściółkowanie jest kluczowe, ponieważ pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, ograniczając parowanie wody. Stosowanie mat ściółkujących lub kory to również skuteczne metody ochrony. Dodatkowo, cieniowanie jest ważne, zwłaszcza dla obszarów narażonych na intensywne nasłonecznienie. Sztuczne cieniówki lub specjalne maty mogą chronić rośliny przed przegrzaniem.

Zbieranie deszczówki jest niezwykle ważne w walce z suszą. Gromadzenie wody do beczek lub starych wanien zapewnia dodatkowe źródło nawadniania w okresach bezdeszczowych. Ponadto, stosowanie hydrożelu może poprawić retencję wody w glebie, co jest szczególnie przydatne w przypadku suszy.

Nawozy naturalne i mineralne mogą pomóc w wzbogaceniu gleby i zwiększeniu jej zdolności do zatrzymywania wilgoci. Kompost i obornik są doskonałymi źródłami składników odżywczych, które wspierają rośliny w okresach suszy. Mineralne nawozy, takie jak fosfor i potas, pomagają wzmocnić rośliny i poprawić ich zdolność do przetrwania trudnych warunków.

Oprócz tego, stosowanie kamieni jako warstwy ochronnej na powierzchni gleby może ograniczyć parowanie wody i utrzymać wilgoć w glebie. Umiejętne podlewanie jest kluczowe, należy to robić wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby uniknąć parowania wody w trakcie intensywnego słońca.

Odporne rośliny

Jeśli chodzi o wybór roślin ozdobnych do ogrodu, warto postawić na te, które są odporne na suszę. Skalniaki, takie jak rozchodniki i rojniki, doskonale radzą sobie w warunkach suszy i dodatkowo pięknie prezentują się w ogrodzie.

Byliny, zarówno ogrodowe, jak i okrywowe, są również odpornymi na suszę roślinami, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Rośliny śródziemnomorskie, choć niektóre z nich są jednoroczne, mogą przetrwać w polskich ogrodach przy łagodniejszych zimach, dodając medytacyjny urok krajobrazowi.

Mat. red. fot. Pixabay

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak