Kontrole ujawniają nieprawidłowości w oznakowaniu karm dla zwierząt

Badania z 2019 i 2023 roku wykazały liczne nieprawidłowości w oznakowaniu karm dla psów i kotów w Polsce. Najczęstszym błędem było deklarowanie zawartości wołowiny czy kurczaka, podczas gdy rzeczywisty skład pożywienia był inny.

W 2018 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość i oznakowanie karm w 84 sklepach. Spośród 478 skontrolowanych partii, zakwestionowano 90 (18,8%). W przypadku karmy dla psów i kotów nieprawidłowe oznakowania stwierdzono w 27,5% przypadków. Inspekcja wykryła brak deklarowanych składników, takich jak drób czy wołowina, oraz niezgodności w zawartości tłuszczu i wilgotności.

W 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ponownie sprawdziła karmy w 35 sklepach, wykrywając nieprawidłowości w 80% z nich. Spośród 64 przebadanych partii karm, 48,4% miało zakwestionowane parametry składu, a 41,7% błędy w oznakowaniu. Najczęstsze problemy dotyczyły braku deklarowanych surowców mięsnych oraz niezgodności w zawartości składników analitycznych.

W wyniku tych kontroli wydano 19 decyzji administracyjnych, w tym 18 nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 29 tys. zł, oraz 17 zaleceń pokontrolnych. Te wyniki podkreślają konieczność monitorowania jakości karm dla zwierząt, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i zdrowie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak