Nowe wsparcie finansowe dla seniorów po śmierci współmałżonka

Sejm pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej, mającej wspierać finansowo osoby po śmierci współmałżonka. To świadczenie ma pomóc seniorom w trudnej sytuacji finansowej, różniąc się od renty rodzinnej tym, że nie wymaga rezygnacji z własnej emerytury.

Renta wdowia będzie przysługiwać osobom, które po śmierci współmałżonka spełnią określone warunki, m.in. ukończony 50. rok życia, niezdolność do pracy, opieka nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej lub niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Będzie wypłacana w dwóch wariantach: renta rodzinna po zmarłym powiększona o 50% przysługującej emerytury lub własna emerytura powiększona o 50% renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.

Świadczenie nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury z ZUS, co obecnie wynosi około 9815,52 zł. Wprowadzanie renty wdowiej będzie stopniowe, zaczynając od 15% dodatkowego świadczenia, docelowo osiągając 50%. Koszt wprowadzenia świadczenia szacuje się na 8-10 mld złotych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak