W 2024 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o broni i amunicji, która wejdzie w życie 25 lipca 2024 roku. Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian, których celem jest ułatwienie dostępu do broni palnej dla obywateli RP.
Główne zmiany w ustawie obejmują obniżenie minimalnego wieku do posiadania broni palnej. Ma być zmniejszenie z 21 na 18 lat dla osób, które ukończyły kurs strzelecki i uzyskały pozytywną opinię psychologiczną. Zaś osób, które są członkami organizacji strzeleckich i posiadają zgodę opiekuna prawnego, będą mogły otrzymać zezwolenie już w wieku 15 lat.
Wejdzie też w życie uproszczenie procedury uzyskiwania pozwolenia na broń, a w tym zniesienie obowiązku przedstawiania zaświadczenia o niekaralności, skrócenie czasu oczekiwania na wydanie pozwolenia oraz możliwość złożenia wniosku o pozwolenie online.
Poza tym zostanie rozszerzony katalog kategorii broni, na które można uzyskać pozwolenie, o bronie sportowe i kolekcjonerskie, a także zostanie wprowadzone ułatwienie dostępu do broni, do ochrony osobistej.
Ustawa znosi też obowiązek przechowywania broni i amunicji w specjalnych sejfach.
Poza sprawami związanymi stricte z posiadaniem broni, zostanie ułatwiona możliwość otwierania strzelnic oraz zostaną obniżone koszty z korzystania, z nich.
Nowelizacja ustawy o broni i amunicji wzbudziła wiele kontrowersji. Zwolennicy zmian argumentują, że ułatwią one obywatelom obronę własną i zwiększą ich bezpieczeństwo. Przeciwnicy obawiają się wzrostu liczby przestępstw z użyciem broni palnej.
Należy podkreślić, że nowe przepisy nie dają automatycznego prawa do posiadania broni. Nadal obowiązują rygorystyczne procedury sprawdzające.