Nowa lista lektur od września

Od 1 września 2024 roku w polskich szkołach obowiązuje nowa, „odchudzona” podstawa programowa, która zawiera m.in. nową listę lektur.

Zlikwidowano obowiązek czytania całych książek, takich jak „Pan Tadeusz”. Uczniowie muszą przeczytać fragmenty wybranych utworów. Utworzono wspólną listę lektur uzupełniających dla klas IV-VIII. W tym wszystkim nauczyciele mogą wybierać lektury z tej listy lub proponować inne utwory.

Uczniowie będą mieli większą swobodę w wyborze lektur. Nauczyciele mogą wybierać lektury z listy obowiązkowych, uzupełniających lub proponować inne utwory. Zakres materiałów z języka polskiego został zmniejszony o około 20%.

Uczniowie mają czytać mniej, ale za to dokładniej i z większym zrozumieniem. Nowa lista lektur ma być bardziej atrakcyjna dla uczniów i zachęcać ich do czytania. Uczniowie mają mieć większą swobodę w wyborze lektur i sposobie ich poznawania.

Pełna lista lektur znajduje się na stronie MEN.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak