Zabytkowy „piętrus” powraca na ulice Częstochowy

Już w najbliższy weekend na częstochowskie ulice powróci zabytkowy, dwupokładowy autobus, znany jako ,,londyńczyk”. Pojazd będzie kursował w soboty i niedziele, oferując przejażdżki co godzinę od 11:00 do 17:00, aż do końca wakacji. Linia turystyczna 034, obsługiwana przez MPK Częstochowa, tradycyjnie rozpoczyna i kończy trasę na placu Biegańskiego.

W tym roku bilety na 45-minutową przejażdżkę „londyńczykiem” będą tańsze niż w ubiegłym sezonie. Dzieci i młodzież zapłacą 8 zł, a dorośli 15 zł. MPK akceptuje również zniżki zgodne z regulaminem miejskiego przewoźnika.

Nowa trasa, niższe ceny

Podczas dzisiejszego pilotażowego przejazdu, inaugurującego nowy sezon, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wyraził nadzieję na dużą frekwencję. – Mamy nadzieję, że zarówno nowa trasa, jak i niższe ceny biletów przyciągną wielu pasażerów – mówił prezydent.

Jeśli przez najbliższe dwa miesiące zainteresowanie przewyższy oczekiwania, MPK rozważy przedłużenie kursów do końca września, pod warunkiem braku problemów technicznych z pojazdem.

Zabytkowy autobus jako lekcja historii

Trasa tegorocznej linii 034 obejmuje ulice Śródmieścia, Starego Miasta i Tysiąclecia, a przejażdżka „Piętrusem” to także okazja do zgłębienia historii Częstochowy. Podczas jazdy emitowane będzie nagranie w językach polskim i angielskim, przybliżające dzieje miasta. Czas podróży, w zależności od natężenia ruchu, wyniesie od 35 do 45 minut.

Specyfikacja techniczna „Piętrusa”

Zabytkowy autobus to model Bristol Lodekka z 1968 roku, pochodzący z Anglii. Wyposażony jest w silnik diesla o pojemności 2495 cm³, osiągający prędkość maksymalną 75 km/h i oferujący 53 miejsca siedzące.

Trasa linii turystycznej 034 w 2024 roku prowadzi przez plac Biegańskiego, II aleję Najświętszej Maryi Panny, I aleję Najświętszej Maryi Panny, plac Daszyńskiego, ulice Warszawską, Garibaldiego, Wilsona, II aleję Najświętszej Maryi Panny, aleję Kościuszki, aleję Armii Krajowej, ulice Dekabrystów, Szajnowicza–Iwanowa, Popiełuszki, Pułaskiego, Sobieskiego, Śląską i z powrotem na plac Biegańskiego.

Fot. UM Częstochowy

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak