Zaostrzenie normy jakości dla paliw stałych nadchodzi?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi jakości paliw stałych. Celem zmian jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji ze spalania węgla.

Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie nowych norm dla zawartości siarki, popiołu i lotnych związków organicznych w paliwach stałych, a także zakaz sprzedaży paliw stałych niespełniających nowych norm. Wejdzie też zaostrzenie wymagań dotyczących magazynowania i użytkowania paliw stałych.

MKiŚ zakłada, że nowe przepisy pozwolą na obniżenie emisji ze spalania paliw stałych o 30% do 2030 roku. Poprawa jakości powietrza ma mieć też pozytywny wpływ na zdrowie publiczne, zwłaszcza w dużych miastach.

Eksperci zwracają jednak uwagę na potencjalne negatywne skutki proponowanych zmian. Oceniają, że nowe normy mogą doprowadzić do wzrostu cen węgla nawet o 30%. To z kolei może pogłębić problem ubóstwa energetycznego, którym w Polsce dotkniętych jest około 2,7 mln gospodarstw domowych.

Eksperci proponują, aby nowe przepisy wchodziły w życie stopniowo, z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoliłoby to na dostosowanie się rynku i złagodzenie negatywnych skutków dla gospodarstw domowych.

MKiŚ zapewnia, że będzie kontynuować konsultacje z ekspertami i przedstawicielami branży. Resort rozważa też wprowadzenie programów wsparcia dla osób, które zostaną najbardziej dotknięte nowymi przepisami.

Należy podkreślić, że projekt rozporządzenia jest wciąż na etapie konsultacji i finalna wersja przepisów może różnić się od proponowanych zmian.

Sytuacja budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy nowych przepisów podkreślają ich pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie publiczne. Przeciwnicy obawiają się wzrostu cen węgla i pogłębienia ubóstwa energetycznego.

Ostateczna decyzja co do kształtu nowych przepisów należy do rządu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak