AUSTRIA
W przeddzień Mikołajek na ulice austriackich miast wychodzą ludzie przebrani za „Krampusa”. Jest to zła wersja świętego Mikołaja wyglądem przypominająca półczłowieka i półkozę. Zgodnie z tradycją pojawia się, aby ukarać niegrzeczne dzieci. Każdy, kto przeskrobał coś w ciągu roku, może zostać złapany do worka, a ślad po nim zaginie. Natomiast wszystkie grzeczne dzieci mogą wyczekiwać „Kristkindla”, który symbolizuje Dzieciątko Jezus i przynosi prezenty pod austriackie choinki. Najpopularniejszym wypiekiem jest ciasto „tiroler zelten”, które składa się z mleka, mąki, soli, masła i miodu.
HISZPANIA
Według tradycji prezenty w Hiszpanii rozdawane są dopiero 6 stycznia na święto Trzech Króli. Ma to upamiętniać dary, jakie trzej królowie przynieśli do szopki Jezusa. Same szopki bożonarodzeniowe są bardzo popularne i znajdziemy je praktycznie w każdym domu. Odpowiednikiem opłatka w Hiszpanii jest chałwa, a wigilijna wieczerza zaczyna się dopiero po pasterce. Ważnym świętem jest również ceremonia tańca, którą obchodzi się 8 grudnia. Jako typową potrawę towarzyszącą podczas Wigilii w Hiszpanii, uznaje się pieczonego indyka (pavo al horno). Jest on nadziewany wieloma dodatkami, jednymi z najpopularniejszych nadzień są bekon, owoce (jabłka, śliwki), pieczarki, a nawet trufle i orzeszki pinii. Popularna jest również pieczona jagnięcina z ziemniakami pokrojonymi w długie paski przypominające pajdy chleba (Cordero asado con patatas panadera).
JAPONIA
Najważniejszą świąteczną potrawą w Japonii są kurczaki z KFC. Co roku sieć restauracji przygotowuje specjalne bożonarodzeniowe warianty swoich flagowych kubełków. Co prawda święta są tutaj mocno skomercjalizowane i związane z fascynacją kulturą zachodu, ale jak doszło do powstania tak nietypowej tradycji?
Przede wszystkim ze względu na zupełnie inną religię i małą mniejszość chrześcijańską Boże Narodzenie nie było tutaj nigdy obchodzone tak hucznie jak, chociażby w Polsce. Tę niszę na rynku postanowiła wykorzystać sieć restauracji KFC, która w 1974 roku rozpoczęła pierwszą świąteczną kampanię reklamową. Pomysł spodobał się tak bardzo, że powracał w kolejnych latach i na stałe związał się z okresem świątecznym w Japonii.
FRANCJA
Historycznie i tradycyjnie katolicka Francja rozpoczyna świętowanie już 5 grudnia, czyli w dzień poprzedzający Mikołajki. Francuzi bardzo lubię Wigilię, która jest wyjątkowym dniem w czasie świąt. Pasterka – msza, którą w Polsce celebrujemy zawsze o północy – we Francji ma zupełnie inne znaczenie. To zwykła msza, która odprawia się w różnych kościołach o różnej porze. Może to być 19, 22 albo jeszcze jakaś inna godzina. Jedynie w wielkich, słynnych katedrach tradycyjną pasterkę odprawia się o północy. Francuskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Gwiazdor. W przypominającym ubiór naszego Mikołaja w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia przynosi prezenty. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg, langust czy krewetek, a także wędzonego łososia, typowo francuskiego rarytasu, czyli pasztetu z kaczych wątróbek (foie gras), indyka w kasztanach oraz buche de Noel. To tradycyjny, znany we Francji od wieków deser, który w kształcie przypomina gałąź drewna.
SZWECJA
W Szwecji uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczynają się od obchodów Dnia Świętej Łucji 13 grudnia.. Szwedzi obchodzą to święto bardzo uroczyście. W pierwszą niedzielę adwentu zapala się pierwszą adwentową świeczkę w świeczniku, który zazwyczaj samemu się dekoruje mchem i błyskotkami albo suszonymi owocami.
Większość szwedzkich rodzin spędza ten dzień na pieczeniu z dziećmi ciastek typu lussebullar (bułeczki z szafranem) i pepparkakor (pierniczki) oraz dekorowaniu domów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zapala się wtedy specjalne gwiazdy i świeczniki w oknach. Prezenty przynosi Święty Mikołaj, czyli Jultomte podobnie, jak ma to miejsce w Polsce, tuż po kolacji wigilijnej. Podczas szwedzkiej Wigilii je się bardzo dużo: szynkę, przyrządzone na różne sposoby śledzie (zawsze domowej roboty), łososia i kilka innych rodzajów ryb. Do tego małe kiełbaski, domowej roboty, różne zapiekanki typu Janssons frestelse oraz pasztety. Odmiennie natomiast traktowana jest pasterka. Szwedzi nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę, a nieliczni wierni idą do Kościołów w świąteczny poranek. Według jednak tradycji, każdy, kto zjawi się tego dnia w domu, musi zostać ugoszczony. Tradycyjnymi świątecznymi posiłkami jest ryżanka zwana risgrynsgr z cynamonem i migdałami, ryby oraz grzane wino Glögg.
ETIOPIA
Tradycje święta w Etiopii obchodzone są według starożytnego kalendarza juliańskiego, dlatego święto Bożego Narodzenia przypada na 7 stycznia. Święto nazywa się Genna lub Lidet.
Przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła. W trakcie nabożeństw kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Tradycyjną potrawą jest pikantny gulasz z mięsa drobiowego podawany z lokalnym pieczywem o nazwie indżera. Ucztom towarzyszy tedż, czyli napój alkoholowy na bazie miodu. Święto poprzedzone jest trwającym 43 dni postem. Do bożonarodzeniowych tradycji należy również genna, czyli gra w coś w rodzaju hokeja na trawie. Według legendy, w noc narodzin Jezusa właśnie w ten sposób mieli spędzać czas pasterze w Betlejem. Genna to również najbardziej popularna nazwa Świąt Bożego Narodzenia.
📸 Marek Tęcza