Kwiecień przywołuje w naszej pamięci chwile dla narodu tragiczne. W kolejną, już 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, myśli nasze biegną do tych, którzy służąc Polsce, znaleźli w 1940 roku śmierć w katyńskim lesie. Katyńskim, lecz przecież nie tylko, bo słowo pojęcie „katyńska zbrodnia” rozciąga się i na zbrodnie, których ofiary, jeńcy z więzień Mińska, Kijowa, Charkowa i Chersonia, obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie spoczywają w Charkowie i Miednoje…
Wśród zamordowanych większość stanowiła polska inteligencja, księża, kolejarze, policjanci i harcerze. Byli wśród nich również oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy administracji rządowej i samorządowej.
O tragicznym losie swoich bliskich rodziny dowiedziały się wiosną 1943 r., gdy w lesie Kozie Góry, w miejscowości Katyń położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Smoleńska odkryto zbiorowe mogiły Polaków. Podały to niemieckie komunikaty. Władze ZSRR zakłamywały fakty, wypierały się, że mają z nią cokolwiek wspólnego, podawano nieprawdziwe, przesunięte daty wydarzenia, mające obciążyć wojska niemieckie, czy nieprawdziwą nazwę miejscowości – Chatyń. W Polsce szykanowano wdowy i dzieci, pozbawiając środków do życia, uniemożliwiając znalezienie pracy, naukę.
– Przez 50 lat w PRL-u Zbrodnia Katyńska była tajemnicą. Niewygodną prawdą. Tylko rodziny przechowywały pamięć o tej wojennej tragedii – wspominają Ewa Lechowicz-Lamoglia i Beata Borkowska, prezes i wiceprezes Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej. – Historia wyszła na jaw właściwie dopiero po 1989 roku. Tym mocniejszego potrzeba zaangażowania, by pamięć przetrwała, bo dziś znów tę prawdę się podważa.
Muzeum Katyńskie w Warszawie wraz z Federacją Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 13 kwietnia oeganizuje Uroczyste Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – upamiętniające 85. rocznicę tej srasznej zbrodni.
Stowarzyszenie «Rodzina Katyńska w Częstochowie» ma w tym roku także własny jubileusz: 35-lecie oficjalnego powstania.
Anna Lechowicz, córka zamordowanego inż. Jana Staniewicza w kwietniu 1990 nawiązała współpracę ze znanymi historykami z Częstochowy i doprowadziła do powstania stowarzyszenia. Byli w założycielskim gronie m.in. mec. Jan Pietrzykowski i dziennikarz Janusz Płowecki. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Muzeum Częstochowskim.
Obecnie Częstochowska Rodzina Katyńska zrzesza nie tylko rodziny zamordowanych 85 lat temu, lecz także wszystkich tych, którzy starają się propagować wiedzę o tej zbrodni, utrwalać o niej pamięć, upamiętniać miejsca kaźni.
– Dziś jest nas garstka, początkowo było ponad 300 osób. Członkami do niedawna mogli być tylko krewni, lecz w takiej sytuacji stowarzyszenie przestałoby istnieć! Rozszerzylismy Statuty Naszego Stowarzyszenia, zwracamy sie do każdego, kto będzie i pragnie dzielić się wiedzą o Zbrodni Katyńskiej z innymi, do młodego pokolenia, do nauczycieli historii … Nasze hasło to „Katyń – ocalić od zapomnienia” – mówią Ewa Lechowicz-Lamoglia i Beata Borkowska. – Zadośćuczynienie ofiarom to pełna prawda o Katyniu, a do tej jest wciąż daleko.
Od lat zrzeszeni w częstochowskiej Rodzinie Katyńskiej spotykają się przy pomniku Ofiar Katynia na cmentarzu Kule. Nie inaczej będzie i w tym roku. Obchody rocznicy przy Częstochowskich Dębach Pamięci na Placu Katyńskim pomiędzy Galerią Jurajską a aleją Wojska Polskiego zapowiada również miasto. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Pragnącym nawiązać kontakt z częstochowską Rodziną Katyńską podajemy namiary:
Federacja Rodzin Katynskich
https://www.federacja-katyn.org.pl/…/stowarzyszenie…
Facebook: Rodzina Katyńska w Częstochowie
Siedziba:
Biuro przy parafii pw. św. Zygmunta
ul. Krakowska 1
42–202 Częstochowa
Adres do korespondencji:
Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie
ul. Borelowskiego 27 A
42–218 Częstochowa
e‑mail: rodzina.katynska.czest@op.pl
Materiał i Zdjęcie – Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie