Nową siedzibę Muzeum Kresowego i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich otwarto 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 36. Tego samego dnia odbył się tegoroczny finał ,,kresowego” konkursu dla szkół.
Poprzednia siedziba mieściła się przy ul. Nowowiejskiego 3. Muzeum Kresowego w Częstochowie było od początku pomysłem i dziełem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a uruchomiono je przy wsparciu śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta m.in. z myślą o tym, aby było rodzajem wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli.
Także 29 kwietnia, ale już w innym miejscu – w Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, podsumowano 5. edycję projektu „ … a serce zostało na Kresach”, organizowanego przez tę szkołę wraz z Urzędem Miasta i Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Na projekt złożyło się 5 powiatowych konkursów – recytatorski „W kręgu poezji lwowskiej i kresowej”, literacki „Piękno Kresów słowem malowane”, plastyczny „Piękny Lwów – ocalić od zapomnienia”, historyczno-multimedialny „Czasy, ludzie, miejsca – Polskość na Kresach” oraz konkurs piosenki kresowej.
W tym roku do konkursów zgłosiły się 62 szkoły z Częstochowy i powiatu. Przyznano 30 tytułów laureatki bądź laureata oraz 6 wyróżnień.
📸 organizatorzy

