Podczas częstochowskich warsztatów zorganizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe seniorki i seniorzy zdobywali praktyczne umiejętności reagowania w nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu sytuacjach – ale nie tylko.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone były przez instruktorów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na co dzień pracują w załogach śmigłowców ratunkowych. Uczestnicy uczyli się, jak postępować w przypadku omdleń, zawałów serca czy udarów mózgu. Podkreślano, że pomoc nie musi być trudna, a szybka reakcja może uratować życie. Seniorzy mieli okazję przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach oraz nauczyć się obsługi defibrylatora.
W trakcie wydarzenia obecni byli również policjanci, którzy udzielali wskazówek, jak rozpoznawać i unikać coraz bardziej wyrafinowanych metod oszustw wymierzonych w osoby starsze.
Seniorzy mogli również poszerzyć swoją wiedzę na temat systemu zabezpieczenia społecznego. Specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informowali m.in. o rencie wdowiej, dodatkach do świadczeń, rehabilitacji osób starszych oraz świadczeniu wspierającym. Możliwe były także indywidualne konsultacje oraz założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Pracownicy instytucji pomagali również w wypełnianiu i składaniu wniosków o świadczenia.
Warsztaty odbyły się 17 i 18 lipca w ramach ogólnopolskiego projektu „Razem dla seniorów”. Wydarzenie objęte było patronatem ministerialnym, a partnerami projektu są Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Obywatelski Parlament Seniorów.
18 lipca zorganizowano także konferencję prasową poświęconą projektowi, z udziałem przedstawicieli organizatorów, partnerów oraz władz lokalnych.
fot. udostępnione przez ZUS



