Zwyczaje wielkanocne w innych krajach różnią się od polskich. Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach Europy i świata? Wielkanoc w USA trwa tylko 1 dzień, we Francji – łakocie dzieciom zostawiają… dzwony.
Wielkanoc w USA
Święta Wielkanocne w Stanach trwają tylko jeden dzień – nie ma Poniedziałku Wielkanocnego. Nie ma także tradycji święconki ani dzielenia się jajkiem, ale Amerykanie wierzą, że jajko ugotowane w Wielki Piątek, a zjedzone w Wielką Niedzielę przyniesie szczęście rodzinie.
Popularnym zwyczajem, uwielbianym przez dzieci, jest „szukanie skarbów” czy czekoladowych jajek ukrytych w domu i ogrodzie, a także zawody w toczeniu jajek.
Świąteczne posiłki spożywa się najczęściej w restauracjach, ale Amerykanie nie zapominają o dekorowaniu własnych domów. Symbolem kojarzonym ze świętami jest niewątpliwie królik, czyli symbol czczenia pogańskiej bogini Estre. Warto wspomnieć, że dość wyraźnie w amerykańską tradycję wpisały się wielkanocne parady, najsłynniejsza z nich Ester Parade odbywa się z w Nowym Jorku.
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii
Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi monetami, specjalnie wybitymi na tę okazję.
W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem. Tak samo jak w Ameryce, tak na wyspach, do tradycji należą zawody w turlaniu jajek czyli Egg Rolling, a turyści mogą podziwiać występy kapel ludowych.
Wielkanoc we Francji
Francuskie dzieci mają wolne na długo przed świętami, dlatego Francuzi często spędzają Wielkanoc poza domem.
Do najbardziej znanych zwyczajów należy poszukiwanie czekoladowych jajek, które wg tradycji rozrzucają w ogrodach bijące od Wielkiego Czwartku dzwony.
Wielkanoc w Czechach
Czechy są krajem, w którym przeważają ateiści, więc trudno mówić o tym, jak wyglądają tradycje wielkanocne w tym kraju. Wielkanoc obchodzona jest jako pierwszy dzień wiosny i z tym dniem wiąże się kilka zwyczajów.
W Wielkim Tygodniu wielki jest tylko piątek, a inne dni mają swoje kolory. I tak poniedziałek jest niebieski, czwartek zielony, a sobota biała. W poniedziałek nie oblewa się nikogo wodą, za to mężczyźni symbolicznie biją kobiety wierzbowymi witkami, a w zamian dostają pisanki lub coś do jedzenia.
Wielkanoc w Grecji
Wielkanocne obrzędy rozpoczynają się w Grecji już w Niedzielę Palmową. W tym dniu dzieci wznoszą małe domki, które są ozdobione kwiatami, wstążkami i liśćmi palmy. Tradycyjnie wierzy się, że konstrukcje te przynoszą szczęście i ochronę przed złem. Jak w wielu innych krajach, tak również w Grecji popularne jest farbowanie jajek. Odbywa się to jednak w nieco innej formie niż u nas. W Wielki Czwartek cała rodzina siada wspólnie do dekorowania pisanek, ale kolorowane są one na jednakowy, czerwony kolor. Barwa ta symbolizuje rodzące się życie.
W Niedzielę Wielkanocną, tuż przed śniadaniem, organizowana jest tzw. bitwa na pisanki. Wszystkie osoby zgromadzone przy stole uderzają się między sobą jajkami – ta osoba, której jajko wyjdzie z tej potyczki w całości, może liczyć na szczęście przez cały rok. Niektóre rodziny w swoich ogrodach urządzają w czasie świątecznym ognisko bądź grilla. W Wielkanoc w Grecji można spróbować tradycyjnego, słodkiego chleba „tsoureki”, który podawany jest często jako dodatek. Jest on odpowiednikiem naszej chałki.
Wielkanoc w Szwecji
W Skandynawii zwyczaj przebierania się za Påskkäringar, czyli wielkanocne wiedźmy, wciąż podtrzymują dziewczynki. To one w Wielką Sobotę chodzą od domu do domu z koszykami. Mieszkańcom wręczają świąteczne kartki i składają życzenia, w zamian prosząc o łakocie lub datki.
W Wielką Sobotę zasiada się do uroczystego posiłku, a dzieci cieszą się z odwiedzin wielkanocnego zajączka.
W całym kraju popularne są brzozowe gałązki, symbolizujące nadejście wiosny. Stroi się je kolorowymi piórami i dekoruje nimi domy.
Wielkanoc we Włoszech
Wielka Niedziela obchodzona jest w gronie rodzinnym, gdzie najważniejszy jest uroczysty obiad. Jako że Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki, świąteczny obiad obfituje w wymyślne dania z jagnięciny, baraniny, przystawki czy wielkanocną Colombę czyli placek, który po złożeniu przypomina lecącego ptaka.
Symbolem świąt jest baranek, Włosi nie przywiązują wagi ani do ozdabiania jajek, ani święconki. Po niedzieli obfitującej w spotkania rodzinne i delektowanie się przysmakami, wyruszają za miasto na pikniki lub trochę dalsze podróże na południe kraju.
Wielkanoc w Hiszpanii
Wielkanoc w Hiszpanii jest najważniejszym świętem w roku. W całym kraju odbywają się procesje, jednak większy nacisk niż na zmartwychwstanie Jezusa, kładzie się na jego mękę przed śmiercią. Widowiska pasyjne odbywają się w wielu miejscach.
Od XV wieku w La Rioja w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek, odbywa się biczowanie picaos, czyli pokutników. Chętni wziąć udział w tej nietypowej procesji ubierają się na biało, ciągną ciężkie łańcuchy i idą boso.
Hiszpańskie potrawy wielkanocne bardzo różnią się od tych, które podajemy w Polsce. Najczęściej są to potrawka z cieciorki i ciasto drożdżowe z ukrytym w środku jajkiem. Kiedyś było nim zwykłe ugotowane jajko, dziś najczęściej jest to jajko czekoladowe.
📸 Tomasz Wójciak