Skrzynka – to symbol działalności gospodarczej, od zawsze…
S Z T U C Z N A G O S P O D A R K A?
O zagrożeniach, jakie niesie wszechobecna już sztuczna inteligencja pisze się ostatnio wiele. Głosy przeciwników i zwolenników AI krzyżują się we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dziś na panelowe skrzynki zaprosiliśmy przedstawicieli sektora IT, nie może być inaczej. Nasi goście to: Małgorzata Cierzyńska-Domagała i Marek Domagała – właściciele firmy Computer Center z Częstochowy. CC to jeden z liderów międzynarodowej grupy Comarch S.A. z siedzibą w Krakowie.
ŻR: Czy AI pod kątem działalności gospodarczej, to szansa czy zagrożenie?
MC-D & MD: O samej istocie AI można powiedzieć, że to „tylko” nowy, wyższy poziom zbierania i przetwarzania danych. To potężne magazyny wszelakiej wiedzy, od danych w konkretnej firmie po dane giełdowe, gospodarcze, technologiczne, artystyczne, lingwistyczne (np. projekt PLLuM – Polish Large Language Model), cokolwiek, co można zapisać i później ewentualnie wykorzystać. Następnie mamy połączenie tych nieskończonych zasobów danych z nauką czyli matematyką, statystyką, modelami ekonometrycznymi, ale i opisanymi stylami malarskimi, literaturą, filmami, grafiką, etc. Dzisiaj nie trzeba np. przez tydzień rozwiązywać skomplikowanych układów równań, skoro można w kilka sekund znaleźć gotowy wynik wraz z komentarzem, bo to już kiedyś było policzone. Ograniczeniem zastosowania AI jest więc w sumie tylko nasza wyobraźnia. Czy w efekcie z połączenia tych żywiołów powstaje nowa jakość? Tak. Czy jest to inteligencja w tym klasycznym rozumieniu tego słowa? Nie. Tu rodzi się bardzo trudne pytanie: czy ktoś, za ileś lat będzie umiał samodzielnie rozwiązać skomplikowane zadanie matematyczne lub prowadzić działalność gospodarczą bez pomocy AI?
ŻR: AI dopiero wystartowała, aż strach pomyśleć czy w przyszłości będzie miejsce dla człowieka…
MC-D & MD: Człowiek to istota niepowtarzalna. Mamy coś co diametralnie nas odróżnia od wszystkich organizmów żywych i stworzonej przez nas technologii. Mamy świadomość i wolną wolę.
Zupełnie czym innym jest jednak zauważenie wpływu kolejnej rewolucji technologicznej jaką niesie informatyka, w tym przypadku AI. Ledwie 20 lat temu kupiliśmy pierwsze telefony komórkowe, a już kilka lat później pojawiły się smartfony z ekranem dotykowym i ogólnodostępny Internet. Do tego czasu ludzkość przez tysiące lat nie miała możliwości komunikowania gdziekolwiek jesteśmy, z przesłanym obrazem i bez ograniczeń. Możemy dostać niemal każdą informację jaką potrzebujemy tu i teraz, bez wychodzenia z domu, szperania w książkach, w bibliotekach itd. Spróbujmy dzisiaj wytłumaczyć młodym ludziom, że można żyć bez Internetu i smartfonów. Technologia zmieniła niemal wszystko w relacjach społecznych, w każdej dziedzinie życia. Czy to są zmiany tylko na lepsze? Czy podniosła się jakość nauczania w szkołach i na uczelniach? Czy nasze relacje rodzinne i społeczne są lepsze ? Takich pytań jest wiele. I wiele ma odpowiedź negatywną. Uważam, że średni poziom inteligencji i wykształcenia raczej spada, ale my, w Computer Center mamy taki slogan reklamowy: „Oni mają inteligencję sztuczną, my prawdziwą”.
ŻR: OK, ale zejdźmy na ziemię. Czy AI we współczesnej firmie to tylko wsparcie dla procesów produkcyjnych i administracji? Jaki produkt może zaoferować firma Computer Center przedsiębiorcy z naszego regionu, w zakresie rozwoju jego firmy?
MC-D & MD: Dziękuję za to pytanie, bo rzeczywiście o samej idei AI można by bez końca. To narzędzie mamy w naszej firmie dostępne w wersji standardowej – za darmo. Jego przydatność można łatwo udowodnić na liczbach. Szacunkowo do chmury danych trafia około 328 eksabajtów dziennie (1 eksabajt = 1 mln TB). Jaka jest więc w tym gąszczu zmiennych danych nasza rola czyli Computer Center? Jesteśmy rzeczywistym łącznikiem między światem rodzimego biznesu czyli: firm produkcyjnych, handlowych i usługowych różnej wielkości, a światem najnowszej technologii, w tym właśnie AI. W twardo stąpającym po ziemi biznesie nie ma miejsca na ideologię i ogólnikowe rozważania. Klient oczekuje na rozwiązanie konkretnych problemów tu i teraz, przyspieszenie i zautomatyzowanie procesów, w efekcie do obniżenia kosztów, zwiększenia przychodów i konkurencyjności.
Mamy do zaoferowania dwie grupy oprogramowania, obie z szerokim wykorzystaniem AI. Pierwsza z nich: to własne oprogramowanie z serii CC ERP WEB. To nowoczesne oprogramowanie webowe do zarządzania produkcją, magazynami czy księgowością w firmie.
Druga grupa to oprogramowanie naszego partnera w biznesie – firmy Comarch, z którą współpracujemy od 30 lat, największego producenta systemów ERP w Polsce, globalnego gracza na rynku IT. Musielibyśmy wymieniać wiele obszarów w jakich użyta została AI, która skutecznie działa dla potrzeb klienta. W wielkim skrócie: to pełna automatyzacja księgowości, która pozwala niemal w 99% zastąpić pracę księgowych; to ChatERP wbudowany w ERP Optima, XL i Enterprise; to OCR czyli automatyczne wprowadzanie dokumentów, etc.
ŻR: Jak dzielicie się Państwo tą bardzo fachową wiedzą ze swoimi klientami?
MC-D & MD: Jesteśmy dla Klienta. W ciągu 30 lat działalności dostarczyliśmy (tylko systemy Comarch) do ponad 2 tysięcy podmiotów gospodarczych. Każde wdrożenie to wzajemna nauka, to nasza baza AI jaką wykorzystujemy w kolejnych wdrożeniach, dzięki czemu stają się one szybsze i tańsze. W ciągu roku organizujemy kilka cykli konferencji w naszej siedzibie. Dotyczą one bieżących problemów, które trapią przedsiębiorców , jak np. KSeF czy JPK CIT oraz najnowsze trendy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Prowadzimy szkolenia i wykłady na kilku uczelniach w Polsce, w tym na SGGW w Warszawie. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na www.center.pl oraz www.erpweb.pl
ŻR: Jak widzicie Państwo świat AI za powiedzmy 10-20 lat?
MC-D & MD: Światem rządzą pieniądze, więc warto zastanowić się, gdzie funkcjonują te największe.
To zbrojenia. Uszczegółowienie tego punktu to tekst na długą książkę, ale już dzisiaj widzimy, co potrafią na froncie latające, bezzałogowe maszyny od wielkości muchy, poprzez drony po samoloty i rakiety. To medycyna. Tu pole do popisu jest nieskończenie wielkie. Inteligentne mikroroboty we krwi, uczące się naszego ciała, leki nowej generacji, diagnostyka. Polskie firmy są w tym obszarze bardzo aktywne. Dalej to telekomunikacja, handel, transport, nauka, rozrywka, sztuka, czyli praktycznie wszystko.
ŻR: Cały czas mówimy o zaletach AI i sposobach, jak mogą wykorzystać ją przedsiębiorcy. A zagrożenia?
MC-D & MD: No cóż, od zawsze największym zagrożeniem dla świata nie była sama technologia, a Człowiek i tu nic od wieków nie zmienia się. Samolotem można przewieźć bombę, ale i polecieć na piękne wakacje. Zapamiętajmy taką oto maksymę:
Każda technologia to tylko narzędzie w ręku Człowieka,
zwłaszcza wspaniałe AI o niemal nieograniczonych możliwościach.
Dziękuję za rozmowę, Jerzy Skrzynecki
Fot. Computer Center

