Choć dziś ryba z frytkami, czyli fish and chips, kojarzy się przede wszystkim z kuchnią brytyjską, jej historia sięga o wiele dalej.
Korzenie potrawy można wywodzić z kilku źródeł. W XVI wieku sefardyjscy Żydzi, uciekając przed prześladowaniami w Hiszpanii i Portugalii, osiedlili się w Holandii i Anglii. Tam rozpowszechnili potrawę zwaną pescado frito, czyli smażona ryba podawana z ziemniakami pokrojonymi w plastry. W XVIII wieku we Francji popularne były smażone ziemniaki, zaś w XIX wieku, wraz z rozwojem floty rybackiej i sieci kolejowej, ryba stała się tańsza i bardziej dostępna dla brytyjskiej klasy robotniczej. Smażone ziemniaki były już popularnym produktem spożywczym, a połączenie obu potraw okazało się tanim i sycącym posiłkiem.
Pierwsze wzmianki o fish and chips jako potrawie serwowanej w Anglii pochodzą z połowy XIX wieku. Początkowo były to stragany uliczne, gdzie można było kupić smażoną rybę i ziemniaki owinięte w papier. Z czasem powstały pierwsze restauracje specjalizujące się w tej potrawie, tzw. chippies.
Fish and chips szybko zyskały na popularności, stając się ulubionym posiłkiem Brytyjczyków. Szczyt popularności potrawy przypadł na okres międzywojenny i II wojnę światową, kiedy stanowiła ona tanie i sycące źródło pożywienia dla ludności.
Do dziś fish and chips pozostaje jedną z najbardziej popularnych potraw w Wielkiej Brytanii. Jest to również symbol brytyjskiej kultury i kuchni, często podawany turystom i gościom z zagranicy.
Warto jednak pamiętać, że fish and chips to nie tylko smaczna potrawa, ale również część brytyjskiej historii i kultury.