ford

Kara dla zgłaszającego większa niż dla sprawcy

Mieszkańcy polskich miast mają możliwość zgłaszania służbom nieprawidłowości na drogach, takich jak niewłaściwe parkowanie. Często jednak świadkowie mogą napotkać konsekwencje finansowe przewyższające kary nałożone na łamiących przepisy.

Nie każdy chce tolerować łamanie przepisów w swojej okolicy. Niektórzy widzą potrzebę informowania odpowiednich służb o przypadkach nieprawidłowego parkowania, co można zrobić za pośrednictwem aplikacji lub dedykowanego adresu e-mail. Zgłoszenie wymaga przedstawienia problemu, podania daty i miejsca zdarzenia oraz dołączenia dowodów w postaci zdjęć lub nagrań wideo. Konieczne jest również podanie danych osobowych zgłaszającego, aby Straż Miejska mogła się z nim skontaktować w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Niestawienie się na wezwanie w celu złożenia zeznań może skutkować mandatem. Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego, „Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.” Zlekceważenie pierwszego wezwania wiąże się z nałożeniem kary porządkowej, która zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wynosi od 50 do 1000 zł grzywny i od 100 do 1500 zł grzywny za każde kolejne wezwanie.

Na wezwaniu zazwyczaj podany jest numer telefonu do jednostki lub strażnika prowadzącego sprawę. Jeśli termin podany na wezwaniu jest nieodpowiedni, można skontaktować się z odpowiednią jednostką i poprosić o jego zmianę. Warto dodać, że w przypadku dobrze udokumentowanych sytuacji Straż Miejska nie ma obowiązku wzywania świadka do złożenia zeznań. Konieczność taka pojawia się dopiero na etapie postępowania sądowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *