Welcome Centre – częstochowski uniwersytet wyciąga pomocną dłoń do obcokrajowców

W poniedziałek, 11 marca w częstochowskim Uniwersytecie Jana Długosza miało miejsce oficjalne otwarcie ,,Welcome Centre” – specjalnej jednostki, która ma za zadanie pomóc wdrożyć się w życie uczelni osobom z zagranicy.

– To otwarcie na osoby, które przyjeżdżają do naszej uczelni i potrzebują zaopiekowania w pierwszych dniach pobytu na uczelni – wyjaśnił prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, prorektor UJD ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą i dodał – „Welcome Centre” zrealizowany został w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej „Welcome to Poland” i jego głównym celem jest przede wszystkim zapewnianie opieki studentom, ale także pracownikom i doktorantom przyjeżdżającym do naszej uczelni. Mamy zamiar przede wszystkim pomagać im w kwestiach socjalno-bytowych.

Współpraca z zagranicą stanowi kluczowy element strategii uniwersytetu, przyjętej na lata 2023-2028. Jednostką odpowiadającą za realizację i koordynację działań w zakresie umiędzynarodowienia jest Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą (DNWZ). Środki w wysokości 399 737,32 zł na realizację projektu uczelnia pozyskała z Programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach konkursu „Welcome to Poland”.

Starszy specjalista ds. Współpracy z Zagranicą Bartłomiej Kowalik zdradził, że „Welcome Centre” to szereg działań na wielu płaszczyznach. Wszystko po to, by obcokrajowcy bez większych przeszkód i znajomości języka mogli odnaleźć się w Polsce. W ramach ,,Welcome Centre” stworzone zostały tzw. ,,Welcome Guide” – To taki krótki poradnik dla studentów – wyjaśnił Bartłomiej Kowalik – Znajdują się tutaj kody QR. Dzięki nim studenci będą mogli przenieść się bezpośrednio naszą stronę internetową lub do aplikacji, gdzie znajdą więcej informacji z każdego tematu, który ich interesuje.

Aplikacja jeszcze nie jest gotowa, ale wiadomo już, co będzie się w niej znajdowało – Będą tam najważniejsze informacje o uczelni, mieście, regionie, czyli podstawowe informacje, które każdy student powinien mieć w głowie przed przyjazdem do nas. Aplikacja powstaje na podstawie naszych doświadczeń, które budujemy latami. Będzie w niej także mapka Częstochowy z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami. Oprócz tego komunikator, poprzez który studenci będą mogli z nami się kontaktować. Także na pewno każdy student będzie czuł się zaopiekowany. – mówił Bartłomiej Kowalik. Trwają również prace nad realizacją wirtualnego spaceru po UJD w wersji angielskojęzycznej i oznakowania budynków i pomieszczeń w języku angielskim.

Częstochowski uniwersytet to dziewiąta uczelnia mogąca pochwalić się jednostką „Welcome Centre”. Podczas otwarcia obecni byli przedstawiciele studentów obcokrajowców z Francji, Włoch, Ukrainy, Czech, Hiszpanii i Czarnogóry, którzy w ciepłych słowach opisali swoje pierwsze kontakty z uniwersytetem oraz „Welcome Centre”. Podkreślili pozytywne znaczenie pomocy organizacyjnej, jaka została im udzielona jeszcze przed przyjazdem do Polski w ramach przygotowanego przez program „Survival Kit” – „pakietu miękkiego lądowania”.

– „Pakiet miękkiego lądowania” nazywamy również „survival kit” – wyjaśniła specjalista „Welcome Centre” Agnieszka Jeż-Jakubczak – Pomoc w ramach pakietu otrzymują osoby z zagranicy, zanim przyjadą do Częstochowy. W tym pakiecie są dostępne informacje jak poruszać się np. z lotniska na dworzec, z dworca do centrum miasta, o cenach biletów, o liniach kolejowych, autobusowych, tramwajowych, jakim numerem dojechać z uczelni do akademika. Z tego, co wiem, studenci, którzy przyjechali, przekazywali, że było to im pomocne.

– Musimy przyznać, że czujemy się bardzo mile zaskoczeni pierwszymi efektami, ponieważ zostaliśmy tutaj bardzo miło przyjęci, zaopiekowani i w zasadzie czujemy się trochę jak w domu, jak we własnej rodzinie – podkreśliła Ania z Uniwersytetu Ostrowskiego – To bardzo przyjemne odczucie w momencie, kiedy przyjeżdża się tak naprawdę na obcy uniwersytet, a wiemy, że ktoś taką serdecznością, otwartością nas tutaj przywita i pomoże nam się zaklimatyzować.

– Dzięki „Welcome Centre” byliśmy bardzo dobrze przywitani i wprowadzeni w życie uczelni – zauważył Tonga, który przyjechał z Francji.
W ramach „Welcome Centre” można uzyskać pomoc w jednym z pięciu języków – angielskim, włoskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim. Na miejscu obcokrajowcy mają do dyspozycji tzw. „bodies”, czyli swego rodzaju przewodników, którzy towarzyszą im, m.in. oprowadzając po uczelni i tłumacząc wszystko.
– „Welcome centre” od początku we wszelkich detalach wspiera studenta z zagranicy – stwierdziła Agnieszka Jeż-Jakubczak i dodała – Czy dotyczy to zakwaterowania w akademiku, czy orientacji w mieście, na uniwersytecie, czy choćby ubezpieczenia medycznego. We wszelkich aspektach odnalezienia się w nowym miejscu jest to naprawdę ogromne wsparcie.
Szczegółowe informacje nt. Strategii umiędzynarodowienia UJD oraz jednostki „Welcome Centre” można znaleźć na stronie uczelni.

fot. Dorota Orzełek, UJD

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak