Miejska Galeria Sztuki zaprasza na 3 wernisaże

,,Poetyka materii’’, ,,Podszepty diabła i boska kara’’ i ,,Retrospektywa’’ to tytuły trzech wystaw, które od 10 maja będzie można zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki. Dzień wcześniej, o godz. 18  będą miały miejsce wernisaże. Odbywać się będą w Sali Gobelinowej i Poplenerowej oraz w Galerii Antresola.

Autorką wystawy ,,Poetyka materii’’ jest Elżbieta Kuraj. W swojej wystawie artystka skupiła się na znaczeniu koloru – przemyślanego układu barwnych plam, sprawdzania jego właściwości, stopnia nasycenia, kontrastu. Elżbieta Kuraj to absolwentka katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną. Jest autorką 72 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą, udział w wielu wystawach zbiorowych oraz 23 nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską.

Mateusz Derda, autor wystawy ,,Podszepty diabła i boska kara’’, będzie miał swój debiut. Jego wystawa to cykl obrazów z dyplomu (2023) magisterskiego poszerzony o kilka nowych prac. Artysta zainspirował się średniowieczem, ukazując w swoich obrazach najmroczniejsze aspekty tego okresu: plagi, rytuały, prześladowania czarownic, tortury, okrucieństwo i śmierć. W jego sztuce znaleźć można też odniesienia do malarstwa Petera Bruegela, czy Hieronima Boscha. Obrazy namalował farbami akrylowymi na płótnach. Charakteryzują się one intensywną kolorystyką, która kontrastuje z tematyką. 

Werner Lubos, autor wystawy ,,Retrospektywa’’, zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, ceramiką, metaloplastyką, scenografią, także sztuką sakralną. Jest również twórcą witraży i polichromii. Projektuje także wystroje wnętrz i witraże licznych zabytkowych kościołach. W Miejskiej Galerii Sztuki zaprezentuje przede wszystkim prace malarskie oraz projekty witraży.

Fot. UM Częstochowy

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak