Maturzyści, bez obaw – są drugie terminy. Matura poprawkowa 2024

7 maja rozpoczęły się tegoroczne matury. Sesja główna potrwa do 24 maja. Są już zapewne tacy, którzy martwią się, że mogło im pójść coś nie tak, jak by tego oczekiwali. Na szczęście istnieje możliwość poprawy egzaminu dojrzałości.

Matura poprawkowa w części pisemnej rozpocznie się 20 sierpnia o godzinie 9:00, część ustna 21 sierpnia. Jednak wcześniej należy złożyć deklarację przystąpienia do matury poprawkowej. Termin na to jest do 16 lipca. Wyniki będą opublikowane online 10 września.

Harmonogram

Matura poprawkowa z matematyki odbędzie się we wtorek 20 sierpnia o godzinie 9:00, z języka polskiego w części ustnej będzie miała miejsce w poniedziałek 21 sierpnia 2024 zgodnie harmonogramem szkoły, natomiast w części pisemnej 20 sierpnia również o godzinie 9:00. 

Poprawka z języka obcego nowożytnego w części ustnej będzie możliwa 21 sierpnia zgodnie harmonogramem szkoły, natomiast w części pisemnej 20 sierpnia o godzinie 9:00.

Matura poprawkowa – dla kogo?

Egzamin dojrzałości to bez dwóch zdań spora dawka stresu dla uczniów szkół średnich. To ważny moment, decydujący w sporej mierze o przyszłej karierze edukacyjnej i zawodowej każdego młodego człowieka.

Jeżeli maturzysta nie podoła zadaniom maturalnym w terminie podstawowym – może przystąpić do poprawkowego egzaminu maturalnego. Do poprawy matury w sierpniu można przystąpić w przypadku, gdy uczeń nie zdał egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i ustnej oraz przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony.

W sytuacji, gdy maturzysta nie poradził sobie z większą liczbą egzaminów obowiązkowych nie może podejść do matury poprawkowej w sierpniu. Maturę w terminie poprawkowym będą mogły zdawać osoby, które otrzymały mniej niż 30% punktów z jednego przedmiotu obowiązkowego.

Co w sytuacji, gdy maturzysta nie zdał większej ilości przedmiotów?

Wówczas można znowu przystąpić do egzaminu maturalnego w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym przystąpiły do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.

Osoby, które uzyskały z matury wynik co najmniej 30 % w 2024 r., ale chciałyby poprawić uzyskany na maturze wynik z przedmiotów obowiązkowych lub dodatkowych, będą mogły to zrobić w ciągu 5 lat. Pierwsza kolejna szansa będzie możliwa w maju 2025 r.

Opłaty

Osoby podchodzące po raz trzeci do matury z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego, muszą uiścić opłatę za egzamin. Absolwenci, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub poprzednich latach zgłaszali w deklaracji przystąpienia do egzaminu, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, również muszą ponieść opłatę za egzamin maturalny.

Mat. i fot. red.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak