45 mln dla Częstochowy na inwestycje

Z inicjatywy władz Częstochowy zostały złożone dwa wnioski dotyczące przyznania środków z UE. Dotyczą budowy centrów przesiadkowych, a dodatkowo mają objąć rewitalizację Promenady Niemena i pl. Rady Europy oraz na nabycie busików elektrycznych. Łączna kwota wyniesie o blisko 45 mln zł.

Jak informuje magistrat, budowa centrów przesiadkowych ma zintegrować różnego rodzaju transport, a także pomóc mieszkańcom w przesiadkach z komunikacji indywidualnej na miejską. Ten projekt przypomina inny, który został zrealizowany z budżetu unijnego i dzięki temu takie węzły powstały przy trzech kolejowych dworcach: Raków, Stradom i przy Głównym od strony ul. Piłsudskiego. Nowe mają zostać wybudowane na Północy i Dźbowie.

Przy okazji ma zostać zrewitalizowany plac Rady Europy. W planach ma spełniać funkcję integracyjną pomiędzy różnymi typami komunikacji. Czy to wyjdzie? Nie wiadomo, ponieważ sprawa dworca nie jest do końca jasna i nie jest jeszcze przesądzona rozbiórka starego gmachu. W przypadku powstania nowego, plac zyskałby dostęp do autobusów dalekobieżnych, których perony zajęłyby miejsce starego budynku.

Przy ul. Gombrowicza, na Północy, pętla autobusowa ma zostać przebudowana i dlatego Promenada Niemena zostanie objęta rewitalizacją. Jej przebudowa na odcinku od ul. Gombrowicza do Kiedrzyńskiej jest idealnie uzasadniona właśnie na potrzeby ułatwienia komunikacji. Zostanie przebudowany deptak i poprawią separację traktów rowerzystów oraz przechodniów, powstanie nowe oświetlenie, a także udoskonalą nasadzeniami obszary zielone. O tych inwestycjach była mowa od kilku lat.

Trzecie centrum ma powstać w Dźbowie i będzie obejmować budowę parkingu z pominięciem rewitalizacji sąsiadujących terenów.

Poza tym przy realizacji projektu zostaną zamontowane tablice z dynamicznymi informacjami dla pasażerów. Na mapie Częstochowy istnieje już 50 takich instalacji, a w przypadku otrzymania dofinansowania ich liczba wzrośnie o 65. Miasto stara się o 35,9 mln zł, a wartość projektu wynosi niespełna 46 mln zł

Drugi projekt ma uzupełnić stację częstochowskiego MPK o elektryczne busiki. Na drogi miałyby wyjechać aż 4 pojazdy tego typu i mieć dwie dostępne stacje ładowania. Są mniejsze od standardowych, wykorzystywanych w transporcie zbiorowym i dzięki nim umożliwione zostaną połączenia w miejscach dotychczas pomijanych z powodu gabarytu tych tradycyjnych. Miasto wnosi o 9 mln zł dofinansowania, a inwestycja miałaby wynieść 12,9 mln zł i projekt jest spójny z „założeniami Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Miasta Częstochowy” jak informuje Urząd.

Fot. UM Częstochowa

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak