Najsłynniejsza kaplica świata ozdobiła Kraków

Do Krakowa zawitał niezwykły projekt „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, który zdobył już serca dziesiątek tysięcy zwiedzających w Warszawie. Ta wyjątkowa ekspozycja oferuje unikalne w skali świata doświadczenie, które przenosi nas w wirtualną rzeczywistość przypowieści biblijnych, umożliwiając zanurzenie się w ich świat dzięki freskom Michała Anioła oraz jego poprzedników – mistrzów włoskiego Renesansu.

Wystawa podzielona jest na trzy fascynujące części, a każda z nich dostarcza za równo wiedzy o historii najsłynniejszej kaplicy świata jak emocji poruszających wszystkie zmysły zwiedzających.

W pierwszej sali możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami o Kaplicy Sykstyńskiej i artystach, którzy pracowali przy jej wystroju. Liczne tablice zawierają wiele interesujących faktów związanych z historią samej kaplicy jak i interpretacją malowideł. W tej części znajdują się również wierne kopie najsławniejszych rzeźb Michała Anioła, takich jak Pieta z Bazyliki Watykańskiej oraz Dawid z Florencji.

W drugiej sali, na największym w Europie ekranie ledowym, o wymiarach 20×4 metry, zwiedzający mają okazję obejrzeć film, który szczegółowo przedstawia historię sztuki kaplicy i dzieje jej twórców. Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu można dostrzec najdrobniejsze detale tych niezwykłych dzieł sztuki

Sala trzecia – ostatnia to główna przestrzeń wystawy. To prawdziwe zanurzenie widza w wirtualnej rzeczywistości, gdzie wiernie odtworzono watykańską Kaplicę Sykstyńską. Pawilon o rozmiarach oryginału, choć niższy ze względu na ograniczone możliwości techniczne budowli przenośnej, pozwala na przyjrzenie się z bliska słynnym freskom Michała Anioła znajdującym się na sklepieniu w Watykanie aż 20 merów ponad ziemią, tu tylko 7 metrów. Dzięki nowoczesnej technologii Digital Art 360, cyfrowe zdjęcia (których wykonano aż 270 tysięcy!) oraz najnowocześniejsze laserowe projektory zapewniają jakość obrazu jaką trudno sobie wyobrazić.

Kaplica Sykstyńska w specjalnie zbudowanym pawilonie w dzielnicy Wesoła przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 15 zmieniła ten teren na czas wakacji w prawdziwie włoski zakątek sztuki. Pozwala również na głębsze duchowe doświadczenie tej niezwykłej przestrzeni sakralnej. Twórcą i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest wydawnictwo Manuscriptum znane w Polsce z faksymile najcenniejszych manuskryptów i incunabułów oraz biblii wzorowanych na królewskich księgach Piastów.  

Kaplice można będzie odwiedzać codziennie do 30 września w godzinach 10-21.

Tekst i Fot. Organizatorzy

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak