Historia Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi obchodzimy każdego roku 14 czerwca. Data ta nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, austriacki lekarz i immunolog, który w 1901 roku dokonał przełomowego odkrycia – podziału krwi na grupy. To odkrycie miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju transfuzjologii i uratowało miliony ludzkich istnień.

Ustanowienie Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi w 2004 roku miało na celu:

  • Podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia krwiodawstwa i potrzeb regularnych donacji krwi.
  • Zwiększenie liczby honorowych dawców krwi na całym świecie.
  • Wyrażenie wdzięczności wszystkim tym, którzy bezinteresownie oddają krew, ratując tym samym życie innych osób.
  • Promowanie idei honorowego krwiodawstwa jako szlachetnego czynu, który może mieć ogromny wpływ na życie innych.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznacza temat przewodni dla obchodów Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi. Tematy te mają na celu zwrócenie uwagi na różne aspekty krwiodawstwa i zachęcenie ludzi do udziału w tym szczytnym dziele.

W Polsce święto obchodzimy z wielką pompą. Organizowane są liczne akcje krwiodawstwa, festyny i koncerty, a także kampanie edukacyjne mające na celu zwiększenie wiedzy na temat krwiodawstwa.

Fot. Freepik

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak