Fish and chips – kulinarny znak Brytyjczyków

Choć dziś ryba z frytkami, czyli fish and chips, kojarzy się przede wszystkim z kuchnią brytyjską, jej historia sięga o wiele dalej.

Korzenie potrawy można wywodzić z kilku źródeł. W XVI wieku sefardyjscy Żydzi, uciekając przed prześladowaniami w Hiszpanii i Portugalii, osiedlili się w Holandii i Anglii. Tam rozpowszechnili potrawę zwaną pescado frito, czyli smażona ryba podawana z ziemniakami pokrojonymi w plastry. W XVIII wieku we Francji popularne były smażone ziemniaki, zaś w XIX wieku, wraz z rozwojem floty rybackiej i sieci kolejowej, ryba stała się tańsza i bardziej dostępna dla brytyjskiej klasy robotniczej. Smażone ziemniaki były już popularnym produktem spożywczym, a połączenie obu potraw okazało się tanim i sycącym posiłkiem.

Pierwsze wzmianki o fish and chips jako potrawie serwowanej w Anglii pochodzą z połowy XIX wieku. Początkowo były to stragany uliczne, gdzie można było kupić smażoną rybę i ziemniaki owinięte w papier. Z czasem powstały pierwsze restauracje specjalizujące się w tej potrawie, tzw. chippies.

Fish and chips szybko zyskały na popularności, stając się ulubionym posiłkiem Brytyjczyków. Szczyt popularności potrawy przypadł na okres międzywojenny i II wojnę światową, kiedy stanowiła ona tanie i sycące źródło pożywienia dla ludności.

Do dziś fish and chips pozostaje jedną z najbardziej popularnych potraw w Wielkiej Brytanii. Jest to również symbol brytyjskiej kultury i kuchni, często podawany turystom i gościom z zagranicy.

Warto jednak pamiętać, że fish and chips to nie tylko smaczna potrawa, ale również część brytyjskiej historii i kultury.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak