W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W porównaniu z Europą, gdzie standardem jest 67 lat dla obu płci, Polska wypada pod tym względem słabo. Eksperci alarmują, że niski wiek emerytalny może stanowić poważne zagrożenie dla stabilności systemu emerytalnego w kraju.
W Polsce obserwujemy spadek liczby urodzeń i wzrost liczby osób starszych. W 2060 roku 32,9% Polaków będzie miało powyżej 65. roku życia. Oznacza to, że na coraz mniejszą liczbę osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać coraz większa liczba emerytów.
Więcej emerytów oznacza większe obciążenie dla systemu ubezpieczeń społecznych. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do jego niewypłacalności. Niski wiek emerytalny przyczynia się do niedoboru pracowników na rynku pracy. Szczególnie dotkliwy jest on w niektórych branżach.
Eksperci wskazują na konieczność podniesienia wieku emerytalnego. Wskazują, że powinien on zostać zrównany z europejskim standardem, czyli 67 lat dla obu płci. Podkreślają jednak, że taka zmiana musi być wprowadzona stopniowo i z uwzględnieniem potrzeb różnych grup społecznych.
Wprowadzenie zachęt do dłuższej aktywności zawodowej byłoby najlepszym rozwiązaniem. Mogą to być np. ulgi podatkowe, wyższe świadczenia emerytalne dla osób pracujących dłużej, czy programy aktywizacji zawodowej dla osób starszych.
Powinny zostać też wprowadzone zmiany na rynku pracy. Należy stworzyć warunki sprzyjające pracy osób starszych, np. poprzez ułatwienie dostępu do opieki nad dziećmi lub wnukami, czy zapewnienie możliwości przekwalifikowania się.