Dodatek pielęgnacyjny 2024: Automatycznie dla seniorów, wniosek dla pozostałych

Od marca 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca dodatek pielęgnacyjny w wysokości 330,07 zł miesięcznie. To świadczenie, skierowane głównie do emerytów i rencistów, ma na celu wsparcie osób z ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji.

Rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS podkreśla, że 75-letni emeryci otrzymają dodatek automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Wszyscy inni uprawnieni muszą złożyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji, w tym zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia.

Kwota dodatku pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji. W 2023 roku wynosiła 294,39 zł, a obecnie, od marca 2024 roku, wzrosła do 330,07 zł.

Istnieją jednak wyjątki od przyznawania dodatku pielęgnacyjnego, np. gdy osoba przebywa w zakładzie opiekuńczym przez więcej niż dwa tygodnie w miesiącu, lub pobiera wyłącznie rentę socjalną.

Zmieniając adres zamieszkania, ważne jest poinformowanie ZUS, aby zapewnić prawidłowe doręczenie świadczenia. Pamiętajmy, że samo dostarczenie korespondencji pod dotychczasowy adres jest prawnie skuteczne, dlatego należy zadbać o aktualność danych kontaktowych.

Dodatek pielęgnacyjny stanowi istotne wsparcie finansowe dla osób starszych i niepełnosprawnych, którzy spełniają określone kryteria. Dzięki regularnym wypłatom, ZUS stara się zapewnić stabilność i wsparcie dla najbardziej potrzebujących.

fot. zus

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak